Infostart.hu
eur:
386.11
usd:
331.72
bux:
118863.12
2026. január 14. szerda Bódog

Ferenc pápa: a pap ne gondolja magáról, hogy szuperember

A papi szolgálat örömeiről és főleg nehézségeiről beszélt Ferenc pápa a nagycsütörtökön a vatikáni Szent Péter-bazilikában bemutatott olaj(krizma-)szentelési misén.

Nagycsütörtökön a katolikus egyház az Oltáriszentség és az egyházi rend megalapítását ünnepli. A Szent Péter-bazilikában bemutatott szentmisén a Rómában tartózkodó bíborosok, püspökök, papok koncelebráltak Ferenc pápával. Közösen megújították a pappá szentelésükkor tett ígéreteket. Megszentelték a keresztelendők és a betegek olaját, valamint a bérmáláskor használt krizmát.

Homíliájában Ferenc pápa a papi szolgálatról beszélt egyháza tagjainak. Úgy fogalmazott, egyre gyakrabban látja, hogy a papok belefáradnak munkájukba.

"Megértem, néha én is fáradt vagyok" - mondta az egyházfő. Ferenc pápa kifejtette, hogy a papi szolgálat valóban nehéz, hiszen a papoknak nem csak örömmel, hanem fájdalommal, szenvedéssel, fizikai és lelki betegséggel is szembesülniük kell. Ferenc pápa mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a papok fáradtsága nem vezethet ahhoz, hogy a pap fagyos arccal végezze munkáját, panaszkodjon és beleunjon szolgálatába.

A pap ne gondolja azt magáról, hogy "szuperember", ugyanakkor a papok ne zárkózzanak be hivatalokba és ne sötétített ablakú gépkocsikkal közlekedjenek. "Papnak lenni nem csak azt jelenti, hogy a plébánián dísztermet építünk vagy focipályát! (...) Legyen bátorságotok kilépni a világba és eljutni a világ legtávolabbi szegletébe!" - buzdított az egyházfő, külön megemlékezve azokról a papokról, akik a világ "elhagyott és veszélyes" térségeiben végzik szolgálatukat.

Nagycsütörtök délután Ferenc pápa a Rebibbia római börtönben, az olasz főváros legnagyobb büntetés-végrehajtási intézetében mutat be misét az utolsó vacsora emlékére. A pápa 12 rabnak rabnak mossa meg a lábát, ahogyan Jézus tette tanítványaival a keresztény hit szerint. Ferenc pápa 2013-ban egy római fiatalkorúak börtönében mosta meg 12 elítélt lábát, tavaly egy római rehabilitációs központ betegeivel tette ugyanezt. Március 21-én Ferenc pápa Nápolyban, a délolasz város Poggioreale börtönében ebédelt együtt a rabokkal.

Címlapról ajánljuk
Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Andrej Babiš részleteket árult el a lőszer-kezdeményezésről, Petr Fiala őrjöng

Éles politikai vita bontakozott ki Csehországban az Ukrajnának szánt lőszerszállítások miatt. A jelenlegi miniszterelnök, Andrej Babiš azt állítja: a korábbi kormány több száz milliárd koronányi fegyverüzletet bonyolított le úgy, hogy erről sem a parlament, sem a közvélemény nem kapott világos tájékoztatást. Petr Fiala volt kormányfő viszont azzal vádolja Babišt, hogy felelőtlen nyilatkozataival emberek és cégek biztonságát veszélyezteti.

Elemzők a kampányról és a siker útjáról: nagy a különbség a pártok stratégiája, de akár a támogatottsága között is

A kampány intenzív lesz, a választási részvételi hajlandóság pedig kulcsfontosságú – mondták az InfoRádió Aréna című műsorának vendégei. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója és Závecz Tibor, a ZRI Závecz Research vezetője ismertette a legfrissebb pártszimpátia-kutatásokat, arról is szó volt, milyen témák befolyásolhatják leginkább az április 12-i országgyűlési választás eredményét. Értékelték a pártok online és offline jelenlétét is.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×