Infostart.hu
eur:
385.17
usd:
331.75
bux:
120679.89
2026. január 16. péntek Gusztáv

A tervezettnél tovább maradhat hatalmon az átmeneti görög kormány

Az eredetileg tervezett száz napnál várhatóan hosszabb ideig marad hivatalban a görög átmeneti kormány - közölte szombaton az előző nap beiktatott kabinet egyik magas rangú tagja.

A szakértői kormány munkája 120 vagy 150 napig is eltarthat - jelentette ki Théodorosz Pangalosz, aki a kormányváltás ellenére megőrizte miniszterelnök-helyettesi posztját. A jövő év első negyedében kell a kabinetnek előkészítenie az előre hozott választásokat, s annak lebonyolításáig biztosan hivatalban marad - mondta.

A NET televíziós csatornának adott nyilatkozatában Pangalosz azt is világossá tette, hogy a görögök nem számolhatnak a tervezett gazdasági megszorító intézkedések enyhítésével, mivel azok végrehajtása a feltétele az Athén számára felajánlott külső pénzügyi segítségnek.

Pénteken tette le az esküt a pártonkívüli Lukasz Papademosz pénzügypolitikus, az Európai Központi Bank (EKB) korábbi alelnöke által vezetett válságkezelő kormány, amelynek mandátuma alapvetően az Európai Unióban október 26-án elfogadott válságterv végrehajtására szól, amiért cserébe Görögország hozzájutna az euróövezet 130 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagjához.

E nélkül Görögország az államcsőd mellett azt is kockáztatja, hogy elveszíti euróövezeti, sőt EU-tagságát, és válságba sodorja az unió közös valutáját.

A kabinetben az előző kormányt vezető szocialisták (PASZOK) mellett részt vesz az ellenzékből érkezett konzervatív Új Demokrácia (ND) párt, valamint - a katonai junta 1974-es bukása óta először - egy szélsőjobboldali erő, a LAOSZ párt, amely a közlekedési miniszteri posztot kapta meg.

Kinevezése után Papademosz leszögezte, hogy kormánya teljesíti a nemzetközi pénzügyi intézmények követeléseit, hogy hozzájuthasson az Athénnek szánt mentőcsomag következő, 8 milliárd eurós részletéhez.

Görögországban óvatos derűlátással fogadták a beiktatott átmeneti kormányt, amelynek továbbra is tagja Evangelosz Venizelosz eddigi pénzügyminiszter. A bírálók ugyanakkor attól tartanak, hogy Papademosz miniszterelnök törekvései ugyanazon fognak zátonyra futni, mint az előző kormány próbálkozásai, mégpedig a politikai intrikákon és a lakosságnak a megszorító intézkedésekkel szemben tanúsított ellenállásán.

Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szombaton üdvözölte a Görögországban bekövetkezett és a stabilitás irányába mutató politikai fejleményeket. Az Európai Unió, az IMF és az Európai Központi Bank úgynevezett trojkájának egy forrása szombaton azt közölte, hogy ellenőreik a jövő hét elején látogatnak Athénba, hogy határozott ígéretet kapjanak a görög mentőcsomag következő részletéhez szabott feltételeik teljesítésére.

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×