Infostart.hu
eur:
363.59
usd:
315.38
bux:
150022.25
2026. augusztus 13. csütörtök Ipoly

Budapest várja a jobbközép szlovák kormányt

A magyar kormány üdvözli, hogy jobbközép kormánya lehet Szlovákiának. Azt a politikusok tagadják, hogy a Magyar Koalíció Pártja bukásának köze lenne a kettős állampolgársági törvényhez.

A magyar kormány örül, hogy Szlovákiában vélhetően jobbközép kormány alakul, és kész a kapcsolatfelvételre - reagált Nagy Anna kormányszóvivő a szlovák választás eredményére.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úgy értékelte a kialakult helyzetet, hogy teljesen átrendeződött a szlovákiai politikai mező. Arra, hogy a Magyar Koalíció Pártja nem jutott be a parlamentbe, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke a távirati irodának úgy reagált: "Nyilván nem titkoljuk, hogy örültünk volna, ha az MKP is ott van a szlovákiai törvényhozásban, annak viszont örülünk, hogy a Híd bekerült".

Arra a tényre, hogy a választási eredmény miatt az MKP elnöksége benyújtja lemondását, Semjén Zsolt kijelentette: ez "a politikai korrektségnek és egy erkölcsi alapú politizálásnak a megnyilvánulása".

Az ellenzéki pártok kapcsolatba hozták az MKP kudarcát a Fidesz politikájával. Az MSZP elsősorban a kettős állampolgárságról szóló törvény rossz időzítésében látta a párt kiesésének okát, a Jobbik és az LMP pedig a Fidesznek az MKP melletti túlzott kiállását tartotta aggályosnak. Erre Semjén Zsolt úgy reagált: "A kettős állampolgárság kérdése a magyar szuverenitás kérdése, amelyet a határon túli magyar vezetők mindig is támogattak".

Németh Zsolt szerint a hétvégi választás eredménye Robert Fico és Jan Slota "zsigerileg magyarellenes és hungarofób" kormányzásának a végét is jelentheti. A külügyi államtitkár úgy véli: e fordulat révén elhárult az akadály az elől, hogy az elkövetkező években a problémák megoldásával, és "a közép-európai építéssel" lehessen foglalkozni.

Németh Zsolt szerint az MKP választási eredményének magyarázata nem a magyar parlament által elfogadott kettős állampolgársági törvénnyel és a szlovákiai reakciókkal magyarázható. "Ha így lenne, akkor Ficónak kormányon kellett volna maradnia" - mondta. Az államtitkár szerint az MKP és a Híd közötti választáskor inkább arról lehetett szó, hogy melyik képviseli "hitelesebben és határozottabban" a szakítást Fico politikájával.

Németh Zsolt hangsúlyozta: a nyitottság továbbra is megvan az MKP és a Fidesz, valamint a felvidéki magyarság és a magyar kormány közötti együttműködésre. A Hídnak "magának kell eldöntenie, hogyan kíván részt venni a magyar-magyar párbeszédben" - tette hozzá.

Szlovákiában a nem hivatalos választási végeredmény alapján Robert Fico pártja, a Smer megnyerte a választást, de az új parlamentben az ellenzéki pártoknak lesz mérsékelt többségük. A Magyar Koalíció Pártja nem tudta átlépni a parlamentbe jutáshoz szükséges öt százalékos küszöböt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ez már nem csak a hajósok problémája: mindenkit érinthet a Duna drámai vízszintje

Ez már nem csak a hajósok problémája: mindenkit érinthet a Duna drámai vízszintje

Minden európai folyón gondot okoz az alacsony vízállás, az áruszállítás szempontjából fontos Rajna és Duna legnagyobb részén gyakorlatilag ellehetetlenült a teherhajózás – mondta el az InfoRádióban a Magyar Belvízi Fuvarozók Szövetségének elnöke. Bencsik Attila hangsúlyozta: csak azokon a folyószakaszokon tudnak közlekedni a hajók, ahol vízlépcsőt építettek.
inforadio
ARÉNA
2026.08.14. péntek, 18:00
Major Róbert
rendőr ezredes, egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem RTK Közbiztonsági Tanszékének vezetője
Lángokban a legnagyobb dunai kikötő, Zelenszkij egy titokzatos tervről beszélt - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Lángokban a legnagyobb dunai kikötő, Zelenszkij egy titokzatos tervről beszélt - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Az éjszaka folyamán Oroszország támadást hajtott végre az izmajili kikötő területén Odessza megyében, károkat és tüzet okozva - közölték az ukrán hatóságok a Reuters szerint. A román határ közelében fekvő Izmajilben található Ukrajna legnagyobb Duna menti kikötője, amely gabonát és egyéb árukat kezel. Kijevnek és a nemzetközi partnereinek van egy közös terve arra, hogy Moszkvát a háború befejezésére kényszerítsék - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán államfő tegnap. Zelenszkij szerint a terv a Vlagyimir Putyin orosz elnökre nehezedő nyomáson alapszik - írja a Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×