Infostart.hu
eur:
360.78
usd:
312.79
bux:
0
2026. augusztus 5. szerda Krisztina

A Ceausescu-örökös szülei elkobzott műkincseiért küzd

Törvényszéki végrehajtón keresztül próbálja visszaszerezni szülei festményeit Valentin Ceausescu, az 1989-ben kivégzett román diktátorpár fia.

Meglehetősen nehéz felbecsülni, hogy mennyit is érnek azok a műtárgyak, amelyeket Romániában törvényszéki végrehajtó útján próbál visszaszerezni az 1989 decemberében kivégzett diktátorpár fia.

Valentin Ceausescu egy évtizede pereli a román államot a szüleitől elkobzott műalkotásokért. A legfelsőbb bíróság 2007-es ítéletében mondta ki jogerősen, hogy a kért vagyontárgyakat vissza kell szolgáltatni.

Az ítéletet azonban csak részben sikerült végrehajtatni. A Bukaresti Művészeti Múzeum ugyanis nem hajlandó megválni azoktól a festményektől, amelyek 1990-ben kerültek a diktátorpár és gyermekei házaiból a gyűjteménybe.

A XX. század legjelentősebb román festőinek, Gheorghe Petraºcunak, Theodor Palladynak, Nicolae Tonitzának és Alexandru Ciucurencunak a munkáiról van szó, no meg néhány Goya és Corneliu Baba által jegyzett grafikáról. Művészettörténészek értékelése szerint a visszakövetelt képek egyik művésznek sem tartoznak a kiemelkedő alkotásai közé.

Valentin Ceausescu egyébként körülbelül felerészben már visszaszerezte a család műtárgyait. A jogerős legfelsőbb bírósági ítéletet azonban nem sikerült minden vonatkozásában végrehajtani. Kiderült ugyanis, hogy az elkobzott tárgyak egy részét 1990-ben bizományi áruházakban értékesítették. A Bukaresti Művészeti Múzeum illetékesei pedig arra hivatkozva utasítják el a visszaszolgáltatást, hogy az elmúlt két évtizedben jelentős összegeket költöttek a képek restaurálására, állagának megőrzésére.

Valentin Ceausescu ma már az egyetlen örököse a diktátorpárnak. Az 51 éves fizikus a diktatúra idején távol tartotta magát a politikától, a közéletben csupán a Bukaresti Steaua futballklub elnökeként mutatkozott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irán nyerésre áll a háborúban Amerika ellen – Kaiser Ferenc az Arénában

Irán nyerésre áll a háborúban Amerika ellen – Kaiser Ferenc az Arénában

Csökkent az Egyesült Államok szövetségesi tekintélye a térségben az iráni helyzet kezelése miatt – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, aki szerint úgy tűnik, az iráni rezsim túléli a háborút, bármeddig képes elviselni a bombázást, ráadásul fiatalabb, még radikálisabb vezetők léptek elő, miközben Amerika a félidős választások miatt kezd lépéskényszerbe kerülni, szárazföldi offenzívának pedig nyoma sincs.
inforadio
ARÉNA
2026.08.05. szerda, 18:00
Bóka János
a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×