Infostart.hu
eur:
355.96
usd:
313.42
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

Több mint 5000 mexikói halott 15 év alatt az amerikai határon?

Több mint 5000 mexikói vesztette életét az utóbbi 15 évben illegális határátlépési kísérlet közben a mexikói-amerikai határon - jelentette be Mexikóvárosban a mexikói emberjogi bizottság.

Az adatot a testület elnöke, José Luis Soberanes a polgári szabadságjogokat védelmező amerikai szervezettel együttműködésben, hivatalos adatok alapján kidolgozott jelentés ismertetése céljából tartott sajtóértekezleten közölte, megjegyezve, hogy a pontos szám nem ismeretes. A legalacsonyabb becslés szerint 3861 volt a halálos áldozatok száma, a legmagasabb szerint 5 607. Egyes emberjogi szervezetek azonban feltételezik, hogy a tízezret is elérheti azoknak a száma, akik életüket vesztették az elmúlt másfél évtizedben az illegális határátlépések közben.

A szervezet követeli, hogy a tiltott bevándorlóknak az Egyesült Államok déli határán bekövetkezett sorozatos halálát "nemzetközi humanitárius válságként" ismerjék el - hangsúlyozta Soberanes. Az áldozatok száma közlése szerint 1994-től nőtt meg jelentősen, attól fogva, hogy az Egyesült Államok elindította a kaliforniai határ megerősítését célzó, Guardian fedőnevű műveletet, amelyet aztán az arizonai és a texasi szakaszra is kiterjesztettek.

A halálesetek jobbára balesetek, ezek azonban összefüggnek azokkal a "rendkívüli kockázatokkal", amelyeket az illegális bevándorlók kénytelenek vállalni, amikor veszélyes útvonalakat követve, örvénylő folyókon, vad hegyeken vagy sivatagokon átkelve próbálják meg kijátszani az amerikai határőrök éberségét.

A helyi hatóságok tájékoztatása szerint idén eddig 27-en fulladtak a Rio Bravo folyóba, amely Mexikó északi részét választja el az amerikai Texas államtól. Az összes áldozatokhoz képest a határőrök lövedékei által megölt személyek száma aránylag csekély, mindössze hét fő 1994 és 2007 között - mondta Soberanes.

Címlapról ajánljuk
A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

Amikor decemberben megtartották a 2026-os világbajnokság sorsolását, az edzők, játékosok és szurkolók mind találgatták, melyik csapat lesz a legkedvezőbb helyzetben, a menetrend és a minél kevesebb utazás tekintetében. De volt egy másik, kevésbé nyilvánvaló szempont is, amit figyelembe kellett venni: előnyben vagy, ha több mérkőzést játszhatsz fedett stadionban.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Brüsszel félig szembeköpi magát, hogy mentse a német ipart

Brüsszel félig szembeköpi magát, hogy mentse a német ipart

Már a következő hetekben előterjesztené az Európai Bizottságaz uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) reformját, amely a Handelsblatt értesülései szerint 2027-től több ingyenes kibocsátási kvótát biztosítana az energiaintenzív iparágaknak, és később vezetné ki a térítésmentes egységeket. A gyorsított eljárás mögött politikai megfontolások is állnak, mivel Brüsszel attól tart, hogy a francia választások és egy esetleges jobboldali fordulat akadályozhatja a rendes jogalkotást. A könnyítésért cserébe a vállalatoknak a megtakarításaik jelentős részét európai telephelyeik dekarbonizációjába kellene visszaforgatniuk. Az EU klímapolitikai szakértői ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a rendszer túlzott gyengítése veszélyeztetheti a 2050-es klímasemlegességi célt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×