Infostart.hu
eur:
363.18
usd:
314.21
bux:
148632.55
2026. augusztus 8. szombat László

Döbbenet és elhatárolódás az Európai Parlamentben

Az Európai Parlament szocialista és néppárti frakciója is megdöbbenéssel vette tudomásul az új szlovák kormány összetételét. A választásokon nyertes szociáldemokrata SMER párt két szélsőségesnek tartott politikai erővel lépett koalícióra. Az Európai Szocialisták most azt vizsgálják, hogy a Robert Fico vezette párt tagja-e egyáltalán a Szocialista Internacionálénak.

Példa nélkülinek tartják az Európai Parlament frakciói azt, hogy egy baloldali párt a szélsőjobbal alakítson kormánykoalíciót. Miután Szlovákiában az előzetesen is "katasztrófa-koalíciónak" titulált forgatókönyv jött be, az EP-ben minden erő elhatárolódik a Robert Fico vezette SMER-től.

Az Európai Szocialisták, illetve a parlamenti frakció is éles hangú bírálatot fogalmazott meg a frigyre lépés miatt.

Nem is volt tagja a szervezetnek?

A szocialisták most egyébként azt vizsgálják, hogy a SMER egyáltalán tagja-e a Szocialista Internacionálénak. Kósáné Kovács Magda, szocialista EP képviselő az InfoRádiónak azt mondta, hogy a szlovák párt egyik elődje valóban tagja volt a szervezetnek, ám kérdéses, hogy a jogutódlás így szabályos-e.

A szocialista képviselő szerint a lényegi kérdés az, hogy az európai baloldal értékeivel, célkitűzéseivel összeegyeztethető-e egyáltalán egy olyan kormánykoalíció, mint amilyen most Pozsonyban létrejött.

"Példátlan eset"

Gál Kinga, az Európai Néppárt Parlamenti frakciójának fideszes tagja példátlannak nevezte, hogy egy baloldali párt a szélsőjobbal működjön együtt.

A sokat bírált új kormányfő szerdán Strasbourgba utazott, hogy ott az EP szocialista képviselőivel tárgyaljon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Varga Judit meteorológus: a hőség miatt emelkedik az ózonszint a talaj közelében

Varga Judit meteorológus: a hőség miatt emelkedik az ózonszint a talaj közelében

A napokban nemcsak a magas hőmérséklet visel meg minket, de Budapesten és az ország számos pontján emelkedni kezd a talajközeli ózon koncentrációjának szintje is – derül ki a Másfélfok írásából. Varga Judit, a HungaroMet levegőminőség-védelemmel foglalkozó munkatársa az InfoRádióban elmondta, a magas ózonszint irritálhatja a légutakat és a szemet, csökkentheti a tüdőfunkciót, valamint súlyosbíthatja a meglévő légzőszervi betegségeket és asztmás tüneteket.
inforadio
ARÉNA
2026.08.10. hétfő, 18:00
Bíró Tibor
egyetemi tanár, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Környezeti Fenntarthatósági Intézetének vezetője, a Magyar Hidrológiai Társaság alelnöke
Összefogott a lakosság: rendkívüli takarékosság mentette meg Magyarországot a sötétségtől

Összefogott a lakosság: rendkívüli takarékosság mentette meg Magyarországot a sötétségtől

Nem gyakran fordul elő, hogy a villamosenergia-rendszerterheléssel kapcsolatos fejleményekről emelkedett hangvételű mondatokban számolhat be a sajtó, de most ez a helyzet Magyarországon. A lakosság és a vállalatok önkéntes áram- és vízfogyasztás-korlátozásra való felkérése ugyanis sokakat talán meglepve, de egyértelműen működik, így a villamosenergia-rendszer csúcsterhelése az elmúlt napokban rendre több mint 10%-kal maradt el attól a szinttől, mint amire ilyen körülmények között számítani lehetne. Ez jelentősen hozzájárul az áramellátás stabilitásának fenntartásához, de a nemzetközi példák alapján az önkorlátozási fegyelem nem nyújtható a végtelenségig, ami a hazai helyzetre nézve is figyelmeztető lehet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×