Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Megtalálták a robbanásban elhunyt román bányászokat

Romániában vasárnap reggelre felszínre hozták a mentőalakulatok a stájerlakaninai bányarobbanás hét áldozatának holttestét. Az InfoRádió kolozsvári tudósítója szerint két sérült állapota továbbra is válságos, őket a temesvári kórházban ápolják.

A Románia délnyugati részén lévő szénbányában szombat hajnalban történt sújtólégrobbanás. A metángáz túl nagy koncentrációja miatt a mentőalakulat csak vasárnap reggel tudta megkezdeni a munkát.

A mentőknek 800 méter mélyre kellett lereszkedniük, és még legalább egy kilométert kellett haladniuk a tárnákban míg rátaláltak az áldozatokra. Közülük öt vájár halálát már korábban biztosra vették, ám a két eltűntnek nyilvánított bányásznak is csak a holttestét találták. Õket egy másik tárnában érte a robbanás.

Az InfoRádió romániai tudósítója szerint a felbolydult bányavárosban elégedetlenséget váltott ki, hogy a holttesteket még a hozzátartozók sem nézhették meg.

Visszafogottak az orvosok annak a két bányásznak a túlélési esélyei tekintetében is, akiket szombaton a temesvári sebészet égési sérülésekre szakosodott osztályára szállítottak.

Egyikük testfelületének a 65 százaléka, másikuk bőrfelületének a 40 százaléka égett meg. Az orvosok szerint csak három nap múlva lehet biztosat mondani arról, hogy túlélik-e sérüléseiket.

Traian Basescu államfő és Calin Tariceanu miniszterelnök még szombat este a helyszínre utazott; a kormányfő gyorssegélyt ígért az áldozatok hozzátartozóinak.

A stájerlak-aninai szénbánya Európa legmélyebb bányája, több mint ezer méterrel a felszín alatt zajlik a fejtés. Az üzem bezárásáról már döntött a bukaresti kabinet, a bányászok a közeljövőben megkapják felmondásukat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×