Infostart.hu
eur:
386.55
usd:
328.38
bux:
110953.4
2025. december 30. kedd Dávid
fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

A nyugdíjasok lakásvagyona a tét, segítséget kínálnak a politikusoknak

A lakáspiacok, a fenntarthatóság és a nyugdíjstratégiák közötti összefüggéseket elemzi négy kelet-közép-európai országban az a nagyszabású nemzetközi kutatási projekt, amely januárban indult a Visegrádi Alap támogatásával, a Budapesti Corvinus Egyetem vezetésével.

Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban az idősebb generációk vagyonának jelentős része ingatlanban van, amelyek jellemzően nagy méretű több generációs lakások és házak, korszerűtlenek, alacsony energiahatékonyságágúak, magas fenntartási költségekkel.

Ez a probléma két oldalról is sújtja a társadalmat: egyrészt

az időseknek megélhetési problémát jelenthet és negatívan befolyásolhatja az életszínvonalukat,

másrészt megnehezítheti a fiatalabb generációk lakáshoz jutását, mivel nincs elegendő minőségi lakáskínálat.

A most indult, 2026 júliusáig tartó pénzügyi tudományos programban olyan szakpolitikai javaslatok kidolgozása a cél, amelyekkel jobban fel lehet szabadítani az idősek lakásvagyonát a pénzügyi stabilitásuk javítására, megvizsgálják például fordított jelzáloghitelek vagy életjáradék alapú konstrukciók lehetőségeit is.

“A projekt célja, hogy a politikai döntéshozók munkáját segítse strukturált kutatással. Olyan új vagy adaptált pénzügyi eszközök vizsgálatában veszünk részt, amelyek hosszú távon hozzájárulhatnak a fenntarthatóbb és igazságosabb lakásgazdálkodási megoldások kialakításához"– mondta Huszár Zsuzsa Réka, a Corvinus kutatója.

Címlapról ajánljuk
Pirosba csúszott Amerika, de az éves mérleg még mindig kiváló

Pirosba csúszott Amerika, de az éves mérleg még mindig kiváló

Az ázsiai tőzsdéken ma reggel kisebb esést láthattunk, ezt követően Európában óvatos optimizmus volt megfigyelhető, Amerikában pedig kisebb mínuszban zártak a tőzsdék. A nemesfém piacra is nagyon érdemes figyelni az év utolsó napjaiban, ugyanis az ezüst és az arany árfolyama is új történelmi csúcsot döntött az éjjeli órákban, ezt követően azonban egy nagyobb zuhanás vette kezdetét. Gazdasági események szempontjából nem voltak nagy izgalmak, és a potenciális ukrajnai békével kapcsolatos hírek sem mozgatták meg nagyon a részvénypiacokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×