Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
A Barátság II. kőolajvezetéknek a Mol Dunai Finomítójába belépő vezetéke a főelzáró csappal, előtérben emléktábla Százhalombattán 2013. július 25-én. A Dunai Finomító a Mol-csoport legnagyobb, Magyarország egyetlen kőolaj-feldolgozó létesítménye.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Egyelőre nem jön olaj a Barátság vezetéken

Szünetel az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken, a probléma pontos oka egyelőre ismeretlen.

A Mol közlése szerint az áramlás néhány napon belül újraindulhat, a fennakadás nem veszélyezteti a régió ellátásbiztonságát. A leállás oka nem katonai cselekményekre vezethető vissza, valószínűleg műszaki eredetű a probléma - írja az index.hu.

Csütörtök óta szünetel az orosz és kazah olaj áramlása Magyarországra, Szlovákiába, Csehországba és Németországba a Barátság-vezetéken keresztül. A leállás oka egy orosz szivattyúállomás műszaki problémája – közölte az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva a Reuters.

A Mol Csoport arról tájékoztatta az Indexet, hogy információik szerint pár napon belül újraindulhat a szállítás.

A leállás nem befolyásolja a régió ellátásbiztonságát: a Mol Csoport finomítói teljes kapacitással gyártják az üzemanyagot, partnereink és kiskereskedelmi hálózatunk ellátása zavartalan, az érintett országokban pedig elegendő, a nemzetközi előírásoknak megfelelő mennyiségű stratégiai tartalék áll rendelkezésre.

A Barátság kőolajvezeték napi 2 millió hordó szállítására is alkalmas, de a leállás előtt a csővezeték napi 300 ezer hordó olajat szállított. A szankciók következtében ez az utolsó jelentős összeköttetés az orosz olajmezők és az európai finomítók között.

A Reuters szerint a Transneft, a Barátság orosz üzemeltetője problémát észlelt az oroszországi Brjanszk régióban lévő Unecha szivattyútelepen – nagyjából 70 kilométerre a belorusz határtól. A probléma pontos oka azonban egyelőre ismeretlen.

A probléma megoldásának időtartamáról a Reuters-nek eltérő információik vannak:
  • az egyik forrás szerint néhány napon belül helyreállhat a szállítás,
  • míg egy másik szerint a hónap végéig eltarthat.

Az Orlen Unipetrol cseh finomító szóvivője azt nyilatkozta: „A Barátság-vezetéken keresztül történő nyersolajellátás jelenleg zavartalan.” Végezetül azt is fontos kiemelni, hogy a december 11-én elkövetett ukrán támadás nem befolyásolta a Barátság olajvezetéken keresztül történő olajellátást.

Címlapról ajánljuk
Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Pályafutása során először Csikós Zsóka lett az év magyar női kajakosa. Bár az idei évnek úgy vágott neki, hogy a világjátékokra akar kijutni, végül nem a maratoni számokban, hanem a rövidebb távokon halmozta az Eb- és vb-érmeket. A Szolnoki Kajak-Kenu Klub versenyzője az InfoRádióban azt mondta: korábban nem mindig értette, miért van akkora mizéria a csapathajók összeállításánál, jövőre azonban már párosban és/vagy négyesben is szerepelne.

Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Moammer el-Kadhafi uralmának 2011-es megdöntése óta polgárháborúról polgárháborúra bukdácsol az észak-afrikai emirátus, a fel-fellángoló konfliktusokba pedig időnként Európa nagyhatalmai is beleállnak, pedig még az Egyesült Államok is tudja: nem jó itt „megégni”. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója beszélt a helyzetről az InfoRádióban, és arról is, mitől is függ, hogy indulnak-e onnan migránsok Európába vagy sem.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 25. 16:18
×
×
×
×