eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
fotó: Infostart
Nyitókép: Infostart

Amerika fellélegezhet

Az elemzők által vártnál jobban lassult infláció az Egyesült Államokban októberben.

Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden azt közölte, hogy az Egyesült Államokban a fogyasztóiár-emelkedés üteme éves összevetésben 3,2 százalékra lassult októberben a szeptemberi 3,7 százalék után. Az elemzői várakozások átlagában 3,3 százalékos októberi inflációs adat szerepelt.

Havi szinten a fogyasztói árindex a 0,1 százalékos emelkedéssel számoló elemzői előrejelzésekkel szemben stagnált októberben a szeptemberi 0,4 százalékos növekedés után.

Októberben

az energiaárak éves szinten 4,5 százalékkal, míg egy hónappal korábban, szeptemberben jóval kisebb mértékben, 0,5 százalékkal estek vissza.

Ezen belül a benzin ára 5,3 százalékkal csökkent az elmúlt 12 hónapban, miközben a gázolaj ára 21,4 százalékkal esett, a földgázé pedig 15,8 százalékkal mérséklődött. Ezzel szemben az áram ára lassuló ütemben, 2,4 százalékkal emelkedett az elmúlt 12 hónapban.

Az élelmiszerárak növekedése 3,3 százalékra mérséklődött októberben a szeptemberi 3,7 százalékról. Emellett az új járművek árai is lassuló ütemben emelkedtek, a használt személygépkocsik ára pedig tovább csökkent októberben. Gyorsuló ütemben emelkedett ugyanakkor a ruházati cikkek, az egészségügyi ellátás és a szállítási szolgáltatások ára.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos, élelmiszer- és energiaárak nélküli maginfláció éves szinten az elemzők által várt 4,1 százalék helyett 4,0 százalékra, több mint 2 éve a legalacsonyabbra mérséklődött a szeptemberi 4,1 százalékról. Havi szinten

a maginfláció az elemzői várakozások átlagában szereplő és az előző havi 0,3 százalék helyett 0,2 százalékra mérséklődött októberben.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) inflációs célja 2 százalék. Legutóbbi, november 1-jén végződött kétnapos kamatdöntő ülésén az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott az 5,25-5,50 százalékos irányadó dollárkamat-tartományon. A Fed a 2022 márciusában 0,00-0,25 százalékról indított tíz egymást követő kamatemelés után idén júniusban tartott először szünetet a monetáris szigorításban.

Az októberi amerikai inflációs adatok megjelenése után a Fed következő lépéseire vonatkozó előrejelzés alapján a piac többsége továbbra is arra számít, hogy a Fed következő, december 13-án végződő kamatdöntő ülésén változatlanul hagyja az irányadó dollárkamatot.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×