Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
338.67
bux:
120770.78
2026. március 31. kedd Árpád
Ég a gázláng egy gáztűzhelyen Chisinauban 2022. január 27-én. Moldovában válságos a helyzet a földgáz árának emelkedése miatt, a parlament január 20-án szükségállapotot vezetett be az országban. Amíg novemberben ezer köbméter földgáz beszerzési ára 450 dollár volt, januárban már 647 dollár. A moldovai gázipari vállalat, a Moldovagaz január 21-én azt javasolta az országos energiaszabályozási ügynökségnek (ANRE), hogy több mint 40 százalékkal emeljék a fogyasztók gázdíját.
Nyitókép: MTI/EPA/Dumitru Doru

Vállalkozók a rezsivédelem változásáról: áremelés és cégbezárás is jöhet

A kormány által bejelentett intézkedéscsomag értelmében a vállalkozások is kikerülhetnek a rezsivédelemből.

Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára érdeklődésünkre azt mondta, hogy valamilyen formában a jövőben is támogatni kell ezeket a vállalkozásokat, mert nagy a lakossági érintettségük.

„A rezsivédelembe a legkisebb vállalkozásokat utalta a kormány eredetileg, és ezt nagyon fontos lépésnek tartottuk, hiszen az energiaárak már az ukrán-orosz háború kitörése előtt megugrottak. Már 2021 végén, 2022 legelején a többszörösére emelkedés volt tapasztalható” – mondta Perlusz László. Az új rendelkezéssel viszont kikerülnek a kedvezményezetti körből.

Hozzátette, Magyarországon rengeteg kis vállalkozás van, több százezer ilyen működik, ezeknek kevés lehetőségük van a védekezésre. Mint mondta, ha olyan piacon tevékenykednek ezek a vállalkozások, ahol érvényesíteni tudják a többszörösére emelkedő energiaárak jelentette többletköltséget, akkor árat fognak emelni.

„Hogyha elérkezik az a pont, márpedig el fog érkezni, hogy már nem lehet érvényesíteni ezeket az árakat, akkor az a gazdálkodásuk szűküléséhez vezethet, vagy akár a gazdálkodás beszüntetéséhez is. Ezért mondjuk azt, hogy nem szabad elengedni a kezüket ezeknek a vállalkozásoknak. Nagyon sokan vannak, nagyon nagy a lakossági érintettségük is, hiszen

több százezer emberről van szó,

akik itt dolgoznak akár alkalmazásban személyes közreműködőként a saját vállalkozásukkal. Meg kell teremteni azokat a támogatási lehetőségeket, amelyek ezek után is fennállnak, gondolok itt például támogatott hitelekre, pályázatokra, bármilyen olyan megoldásra, amivel előremenekülhetnek ezek a vállalkozások” – mondta Perlusz László.

Gondot okozhat elkülöníteni egy otthonában dolgozó vállalkozó esetében, hogy

éppen mint lakos vagy mint vállalkozó használja az energiát.

Perlusz László erre a felvetésre azt mondta, hogy ez a visszás helyzet már korábban kialakult. Ilyen esetben szükséges fölszerelni külön gáz- és villanyórát a vállalkozásnak, ha elkülöníthető a lakossági fogyasztástól. De ha a lakhely a vállalkozás székhelye, attól önmagában még nem szükséges.

Igaz, itt is sok a tisztázatlan részletkérdés – mondta Perlusz László. Például egy otthonában kozmetikai vállalkozást vivő ember esetén felmerül, hogy az ott megforduló ügyfélkör miatt szükséges a külön mérőórákat felszereltetni, de egy számítógépen dolgozó szellemi szabadfoglalkozásúnál nem indokolt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

Hortay Olivér: nem okoz fennakadást a hazai gázellátásban a Török Áramlat nyári leállítása

A földgázszállító a protokoll szerint már több hónappal korábban bejelenti, mikor hajtják végre a szükséges karbantartási munkálatokat, így a júniusi, nyolc napi leállásból fakadó kiesésre a kereskedők és a tárolók is előre fel tudnak készülni – mondta az InfoRádióban a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetője. A szakértő arra is kitért, milyen következményei lehetnek annak, hogy a magyar állam júliustól megtiltaná a földgázszállítást Ukrajnába.
inforadio
ARÉNA
2026.03.31. kedd, 18:00
Dobrev Klára
a Demokratikus Koalíció elnöke, a párt választási listavezetője
Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

Évek óta nem látott szintre ugrott az olaj ára: hatalmas nyomás alá kerültek az amerikai piacok

A piaci hangulatot továbbra is az iráni háborúval kapcsolatos fejlemények dominálják, amelyek fokozott volatilitást okoznak. Donald Trump nyilatkozatai ismét fókuszba kerültek: miközben az iráni olajkészletek kapcsán keményebb hangot üt meg, továbbra is bízik egy esetleges megállapodásban a konfliktus lezárására. Az amerikai piacok végül vegyesen zártak: az S&P 500 és a Nasdaq mínuszban fejezte be a kereskedést, miközben a Dow Jones kis emelkedéssel zárt. Az olajárak emelkedése továbbra is nyomás alatt tartja a részvénypiacokat. A magyar tőzsdén több papírnál is jelentős esés volt látható; bár napközben még stabilabb volt az index, a zárás felé egyértelműen romlott a hangulat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×