Infostart.hu
eur:
354.21
usd:
311.45
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Nyitókép: pixabay

A nulla kibocsátás eléréséhez a szélenergia drasztikus növelése is kellene

A szélenergia-ágazat 2021-ben a második legjobb évet zárta, de még bővíteni kell a hálózatot a Globális Szélenergia Tanács (GWEC) szerint.

A Global Wind Report 2022 című jelentés szerint tavaly 93,6 gigawattnyi kapacitást telepítettek, ami valamivel alacsonyabb, mint a 2020-ban telepített 95,3 GW – írja a CNBC.

A teljes kapacitás ezáltal 837 GW-ra nőtt, ez azonban csak a létesítmények által termelhető maximális villamosenergia-mennyiségre utal, nem pedig arra, hogy mennyit termelnek meg.

Kína és az USA is megtorpant

A tengeri szélenergia szegmens 2021-ben 21,1 gigawattal bővült, ezzel minden idők legjobb évét zárta. A szárazföldi szélerőművek telepítése tavaly 72,5 GW volt, szemben a 2020-as 88,4 GW-tal. A megtorpanásért Kína és az USA felel: Kínában a csökkenés oka az ország betáplálási tarifájának megszűnése lehet.

Az USA 2021-ben 12,7 GW szárazföldi kapacitást telepített, ami 4,16 GW-os csökkenést jelent 2020-hoz képest. A koronavírus és az ellátási láncokban mutatkozó zavar lassította itt a projektek megvalósulását. Az adatok kapcsán a jelentés a kapacitás jelentős növelésére szólított fel.

"A GWEC Market Intelligence előrejelzései szerint a jelenlegi telepítési ütem mellett 2030-ra a 1,5 fokos és nettó nulla fokos pálya eléréséhez szükséges szélenergia-kapacitásnak kevesebb mint kétharmadával rendelkezünk majd, ami gyakorlatilag arra ítélne minket, hogy elszalasszuk éghajlati céljaink elérését" – áll a jelentésben. A jelentésben az is szerepel, hogy a 2021-ben telepített kapacitás négyszerezése esetén érhetők el a 2050-re kitűzött célok.

Nem tudtunk lemondani a fosszilis energiahordozókról

Az ENSZ szerint ahhoz, hogy a globális felmelegedést legfeljebb 1,5 Celsius-fok alatt lehessen tartani, a kibocsátást 2030-ig 45 százalékkal kell csökkenteni, 2050-re pedig el kell érni a nettó nulla kibocsátást.

"Az elmúlt év eseményei, amelyek során a gazdaságok és a fogyasztók világszerte szélsőséges fosszilis tüzelőanyag-ingadozásnak és magas áraknak voltak kitéve, a tétova és rendezetlen energetikai átmenet tünetei" – mondta el Ben Backwell,a GWEC vezérigazgatója, aki szerint az ukrajnai háború is rámutat a fosszilis energiahordozóktól való függés veszélyeire. A fosszilis tüzelőanyagok ugyanakkor a globális energiaszerkezet fontos részei,

továbbra is felfedeznek és fejlesztenek olaj- és gázmezőket

a világ különböző pontjain.

Rekordot ért el tavaly a kibocsátás

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) márciusban arról számolt be, hogy 2021-ben az energiával kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátás a történelem legmagasabb szintjére emelkedett. Az IEA megállapította, hogy az energiával kapcsolatos globális szén-dioxid-kibocsátás 2021-ben 6 százalékkal nőtt és 36,3 milliárd tonnát ért el.

Címlapról ajánljuk

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

60 ezres várost zárnak harapófogóba az oroszok, behódolt Zelenszkijnek Putyin szövetségese - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Lassan teljesen bekerítik az oroszok a háború előtt 60 ezres lélekszámú donyecki Kosztyantynivkát, a település északi részéből zárják az ollót a déli városrész felé. Fehéroroszország behódolt Zelenszkij elnök ultimátumának: leszerelték a határ mentén felállított jeladókat, melyeket az oroszok dróntámadások koordinálására használtak. Közben a tárgyalások teljesen megrekedtek, Oroszország a Trump-adminisztrációt is hevesen kritizálni kezdte. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború csütörtöki eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×