Magyarország Alaptörvénye kimondja, hogy az Állami Számvevőszék az országgyűlés pénzügyi, gazdasági ellenőrző szerve, ebből következően alapvető feladata az országgyűlés, annak bizottságai valamint az országgyűlési képviselők munkájának támogatása – összegezte beszámolójában az Állami Számvevőszék alelnöke. Warvasovszky Tihamér hozzátette: ennek az irányelvnek megfelelően
2011 óta jelentősen nőtt az ÁSZ ellenőrzéseinek és a kiadott jelentéseinek száma, valamint nőtt az ellenőrzött területek lefedettsége is.
Mint mondta a kockázatelemzés fejlesztésének köszönhetően az egyéni kockázatokat célzottan elemzik.
Warvasovszky Tihamér a 2017-es évről szólva elmondta: tavaly elvégezték több nagyobb központi intézmény – így a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a Magyar Államkincstár valamint a Magyar Energetikai- és Közmű-szabályozási Hivatal – ellenőrzését, emellett az ÁSZ a törvényi előírásoknak megfelelően 2017-ben is lefolytatta a költségvetési támogatásban részesülő pártok és pártalapítványok vizsgálatát. Véleményezték a 2018-as központi költségvetés megalkotását és elvégezték a 2016. évi zárszámadás ellenőrzését is. Hozzátette: az országgyűlés munkáját, és a parlamenti döntéshozatalt is számos tájékoztatóval támogatták:
35 törvényjavaslathoz tettek ajánlást, 10 jogszabályi módosítást kezdeményeztek, és 18 jogszabályi tervezetet a parlamenti bekerülés előtt véleményeztek.
Javasolták egyes közpénzügyi területek fejlesztését, a kockázatok csökkentésének, a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás érdekében. Felvetették az állammenedzsment erősítését, az átláthatóság növelését, a bürokráciacsökkentést, illetve az önkormányzatok eladósodásának megelőzését, kezelését.
Warvasovszky Tihamér azt is elmondta: hogy miután az ÁSZ nem nyomozóhatóság, 2017-ben is többször fordultak valamelyik illetékes felügyeleti szervhez vagy nyomozóhatósághoz az ellenőrzés során feltárt súlyos szabálytalanság gyanúja miatt. A számvevőszék alelnöke a bizottsági meghallgatáson kérdésre válaszolva kifejtette: céljuk az ellenőrzések hatékonyságának további növelése. Létszámbővítést ugyanakkor nem terveznek, sőt a humán erőforrás átalakításával inkább létszámot csökkentenének.