eur:
411.4
usd:
393.3
bux:
0
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Nagy fordulat a hazai cigarettapiacon

Hiába egyre drágább a cigaretta, már nem csökken tovább a forgalma.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jövedéki statisztikái szerint júliusban 760 millió szál cigarettát bocsátottak forgalomba, az év első hét hónapjában pedig összesen már 4,6 milliárd szálnál tart a számláló. Mivel eddig stabilan minden hónapban 600-700 millió szál fogyott, ha ez az ütem kitart az év végéig, akkor 7 milliárd szál fölött zárhat majd a mutató - írja a napi.hu.

Míg 2009-ben még 15,5 milliárd szál fogyott hazánkban, addig hat évvel később, 2015-ben mindössze 7,49 milliárd szál. Tavaly volt a mélypont, a NAV adatai szerint éppen 7 milliárd szálat bocsátottak forgalomba. Ezt a 2018-as adat már meghaladhatja, így

a nemzeti dohányboltok létrehozása óta ez lehet az első év, amikor nem zsugorodik a legális cigarettapiac.

(A finomra vágott dohányra mindez nem igaz, egyre többen tértek át a saját sodrású cigarettára.)

Közben a dohányárukért 7,5 százalékkal kellett többet fizetni júliusban, mint egy évvel ezelőtt. A KSH szerint júniusban dohányáru-szaküzletek forgalma 2,1 százalékkal bővült.

A tavalyinál kevesebb és rosszabb minőségű dohánytermés várható 2018-ban. Az aszályos időjárás miatt országosan átlagosan 10-15 százalékos terméskieséssel számolnak a termelők - közölte a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége. A másik nagy gond a munkaerőhiány, a dohánytermelők Romániából és Ukrajnából kénytelenek munkaerőt toborozni a betakarításhoz.

A napokban tette közzé az év első 7 hónapjában lefoglalt dohánygyártmányok statisztikáit a NAV. Ebből kiderül: a legtöbb esetben (11 164 alkalommal) cigarettát foglalt le az adóhatóság - ez azt jelenti, hogy havonta közel 1600, naponta pedig átlagosan 53 alkalommal foglal le cigarettát a NAV. Összesen 27,4 millió szál cigarettára tette rá a kezét a hatóság, aminek az értéke a statisztika szerint 1,15 milliárd forint.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×