eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Van elég gáz, így nem lesz gáz

Valószínűleg téli gázfogyasztási rekordokat hoz a következő pár nap a súlyos mínuszok miatt, de gázellátási problémák biztosan nem lesznek - biztosított róla a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal szóvivője. Scherer Zsolt azt mondta: 2015-16 telén 2,3 milliárd köbméter volt a fogyasztás, ehhez képest jelenleg van a tárolókban ugyanennyi, azaz 2,3 milliárd köbméter.

„Idén január elsején 2,3 milliárd köbméter gáz volt a tárolókban, ami a tavalyi mennyiséghez képest egy kicsit kevesebb. De ha azt nézzük, hogy a 2015-ös télen a fogyasztás az egész téli időszakban – amit szeptember első napjától február utolsó napjáig számítunk – ugyanennyi, vagyis 2,3 milliárd köbméter volt, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy a lakosság ellátása biztosítva van. Mind kelet felől, mind pedig a nyugati vezetékeken az ország gázutánpótlása a vezetékeken folyamatos” - jelentette ki a szóvivő.

Hozzátette: nem volt arra szükség az elmúlt időszakban, hogy korlátozni kelljen a gázfogyasztást a nagy ipari fogyasztóknál, és hogy ne is legyen, ezt a majdnem egymilliárd köbméternyi biztonsági készlet garantálja.

„Talán már kevésbé emlékszünk, de az elmúlt évben is volt hideg: 2016 január 3-án mínusz 8,12 Celsius-fok volt a napi középhőmérséklet, ami a következő napon fogyasztási csúcsot okozott. Akkor 62,2 millió köbméter gázt fogyasztott a lakosság” - emlékeztetett a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal szóvivője.

Hogy mennyivel több gáz fogy nagy hidegben, Scherer Zsolt elmondta: van egy olyan átlagos adat, ami szerint ha a napi középhőmérséklet 15,4 Celsius-fok alatt van, minden további egy fokos csökkenés 2,1 millió köbméterrel növeli meg a gázfogyasztást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×