Infostart.hu
eur:
379.26
usd:
319.39
bux:
126964.02
2026. február 15. vasárnap Georgina, Kolos

Lízinggé alakul át a tartós bérlet

A március 15-én hatályba lépő új Polgári törvénykönyv (Ptk.) automatikusan lízinggé minősít bizonyos tartós bérleti szerződéseket, ami sok piaci szereplőt érzékenyen érint - közölte a tanácsadó és könyvvizsgáló Mazars az MTI-vel.

A tartós bérlet hiába viseli neve előtt a "tartós" jelzőt, valójában bérlet, csak éppenséggel a bérleti idő hosszabb a szokásosnál. Lényege a számviteli jellegében rejlik: a bérleti díj egészében költségnek számít.

Lízing esetén ugyanakkor csak a lízingdíj kamatát és az amortizációt tudja elszámolni a lízingbe vevő. Ez a költség általában 5-10 százaléka a bérleti díjnak.

Az új Ptk. az olyan határozott ideig tartó bérletet is automatikusan pénzügyi lízingnek minősíti, amely megfelel bizonyos követelményeknek. Ezek a következők: a futamidő eléri vagy meghaladja a lízingtárgy hasznos élettartamát; a futamidő nem éri el a gazdasági élettartamot, de a lízingbevevő a lízingelt eszköz szerződéskori piaci értékénél jelentősen alacsonyabb áron - maradványértéken - megszerzi vagy megszerezheti annak tulajdonjogát; végül a futamidő alatt fizetendő lízingdíjak összege eléri a lízingtárgy piaci értékét.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: azért tartják be, mert a tálibok hatalma legitim
Új törvény Afganisztánban

Szakértő: azért tartják be, mert a tálibok hatalma legitim

A Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője szerint Afganisztán már kevésbé áll a nemzetközi közösség figyelmének középpontjában, ezért kevesebb negatív kritikát kap a tálib rezsim. Wagner Péter úgy látja, ennek a legutóbbi eleme a januárban megjelent új büntetőtörvénykönyv volt, amely a Nyugat számára sok érthetetlen rendelkezést vezetett be.
inforadio
ARÉNA
2026.02.16. hétfő, 18:00
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet vezetője
Závecz Tibor a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×