Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Martonyi: Nem tudjuk, melyek az IMF tárgyalási feltételei

Vannak előfeltételei az IMF-tárgyalásoknak, ám a kormány nem tudja, hogy melyek ezek - mondta Martonyi János külügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában.

A kormány nem ismeri az IMF-EU hiteltárgyalások megkezdésének feltételeit - mondta Martonyi János. "Van előfeltétel. Van egy kis gond, hogy nem tudjuk, melyek azok. De feltételezésem szerint, mondjuk a Nemzeti Bank függetlenségével kapcsolatos módosítások ilyen előfeltételt jelentenek" - fogalmazott a külügyi tárca vezetője.

A kérdésről legutóbb Andor László uniós biztos az InfoRádió Aréna című műsorában közölte, hogy a tárgyalások előfeltétele a jegybanki függetlenség biztosítása és a bíróságok normális működésének garantálása. A kormányszóvivő azonban nemrég azt nyilatkozta, hogy a tárgyalások megkezdésének nincsenek hivatalos előfeltételei.

A külügyminiszter szerint február közepére derülhet ki, vannak-e előfeltételek. "Mi fokozatosan, a következő napokban, hetekben feldolgozzuk ezeket a kérdéseket, és valamikor február közepén, második felében el kell dönteni azt, mely előfeltételek teljesítése nélkül nem tudjuk megkezdeni a tárgyalásokat. Azt hiszem, ha egy-két kérdést megnyugtatóan rendezünk - gondolok a kötelességszegési eljárásokra -, akkor ilyen előfeltételek nem fognak érvényesülni" - vélekedett.

A kötelezettségszegési eljárásokról Martonyi János úgy fogalmazott: jól haladnak a tárgyalások, és bízik benne, hogy a 30 napos határidő lejárta előtt rendezni lehet a kifogások nagy részét. Ám a kormány nem azért békülékeny, mert az országnak feltétlenül szüksége van az EU és az IMF hitelére, hiszen a jogsértési eljárásokat a várható hiteltárgyalások nélkül is mihamarabb rendezni akarná a kabinet - tette hozzá a külügyminiszter.

Az Aréna teljes adását meghallgathatja, ha ide kattint.

Hanganyag: Hlavay Richárd

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Tisza-kormány: újabb milliárdos szerződést bontottak fel a Lounge cégcsoporttal, megvan az új alkotmánybíró jelölt

Tisza-kormány: újabb milliárdos szerződést bontottak fel a Lounge cégcsoporttal, megvan az új alkotmánybíró jelölt

A pénteki nap is eseménydúsan telt a magyar államigazgatásban: a Paks II. Zrt. élére Ságodi Attilát nevezték ki, akitől Kapitány István miniszter a beruházás hatékony, átlátható és biztonságos megvalósítását várja. Az átvilágításokat követően menesztették a Magyar Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és az Iparművészeti Múzeum vezetőjét is. Az Amnesty International Magyarország azt kifogásolta, hogy az Országgyűlés a rendelkezésére álló 60 nap helyett már július 27-én megválasztaná az Alkotmánybíróság új tagját. Mindeközben hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult az előző kormány Tisza Párt állítólagos adóemelési terveiről szóló nemzeti konzultációja miatt, miután az ügyészség felülbírálta a rendőrség korábbi elutasító döntését. Cikkünk folyamatosan frissül a kormányzás szombati híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×