Infostart.hu
eur:
354.51
usd:
304.25
bux:
131452.7
2026. május 28. csütörtök Csanád, Emil

Megvan a megoldás a cukorgondokra?

A sztevia lehet a megoldás Magyarország cukortermelési problémáira, feltéve ha az Európai Unió engedélyezi a dél-amerikai növény élelmiszerként történő hasznosítását.

Az elhibázott cukoripari privatizáció az oka annak, hogy Magyarország elveszítette a cukorkvótájának 75 százalékát, a 2004-es uniós csatlakozás óta - mondta a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetségének főtitkára. Kelemen István szerint az uniós cukorkvóta megszüntetése sem jelentene megoldást, mivel az európai termelés nem versenyképes a dél-amerikaival.

Kelemen István szerint a megoldás a sztevia nevű növény termesztése lehetne, amely ugyan Dél-Amerikában őshonos, de úgy tűnik, az Európai Unió engedélyezi ennek a növénynek a termesztését és étkezési feldolgozását.

Már megkezdte munkáját az a vizsgálóbizottság, amely a magyar cukorgyárak privatizációját, valamint Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozása óta a közösségi cukorreformok során képviselt magyar álláspontot vizsgálja. Font Sándor, a bizottság elnöke elmondta: az uniós kvótarendszer változása esetén a kormány szándéka, hogy új cukorgyár létesüljön Magyarországon.

Font Sándor szerint Magyarországnak ugrásra készen kell állnia, hogy ha az Unió engedélyezi, meghonosíthassa a sztevia nevű növényt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Zsidai Zoltán Roy: a versenytársaink a turizmust kivették a politikai közegből

Zsidai Zoltán Roy: a versenytársaink a turizmust kivették a politikai közegből

Zsidai Zoltán Roy gasztronómiai szakember, a Zsidai csoport tulajdonosát, ügyvezetője, a Magyar Éttermi Szövetség elnöke a turizmus és vendéglátás magyarországi helyzetéről, prioritásairól beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Érdekes összehasonlítást tett a pincérek budapesti és londoni keresete között.

BL-döntő: elárasztják a rendőrök Budapestet a hétvégén

Az UEFA Bajnokok Ligája-döntő és a kapcsolódó rendezvények rendőri biztosítása érdekében május 29. és 31. között. fokozott ellenőrzés lesz Budapesten és több autópályán, valamint a repülőtér környékén.
inforadio
ARÉNA
2026.05.29. péntek, 18:00
Gacsályi József
az Országos Vízügyi Főigazgatós főigazgató-helyettese
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×