Infostart.hu
eur:
361.83
usd:
312.07
bux:
131214.29
2026. május 20. szerda Bernát, Felícia

Járai: Keveset kaptak a bankok az IMF-hitelből

Járai Zsigmond volt jegybankelnök szerint az államcsőd elkerüléséhez Magyarországnak fel kellett vennie a nemzetközi hitelt, és indokolt volt lehívni annak kétharmadát. A szakértő szerint ugyanakkor a bankokat nem vagy csak részben segítette a hitel.

A gazdasági válság begyűrűzése nyomán kialakult helyzetben Magyarország csak a Nemzetközi Valutaalaphoz fordulhatott segítségért - mondta InfoRádiónak Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, aki szerint azonban a szervezet és az unió által biztosított forrásokat másképpen kellett volna elosztani.

Bár a hitelcsomag egy részét kifejezetten azok megsegítésére különítették el, a pénz nem vagy csak részben került a bankokhoz - magyarázta a korábbi jegybankelnök. Pedig a pénzintézetekbe komoly összegeket kellett volna nyomni annak érdekében, hogy ne vonuljanak ki a piacról, hanem továbbra is hitelezzenek a vállalkozásoknak - mondta.

Járai Zsigmond szerint a következő kormánynak meg kell vizsgálnia, milyen helyzetben vannak az egyes bankok, hiszen ha a válságnak esetleg egy újabb hulláma is eléri az országot, szükség lehet az újbóli kisegítésükre. Ha a helyzet nem fordul rosszabbra, valószínűleg már megállnak a saját lábukon - fűzte hozzá a szakértő.

A volt jegybankelnök hangsúlyozta: az új kabinetnek olyan gazdaságpolitikát kell folytatnia, amelyben a gazdasági növekedés ösztönzése és az egyensúly javítása, fenntartása egyaránt fontos. A mostani kormány ugyanis csak az egyensúlyra fókuszál, a növekedés háttérbe szorul, emiatt a gazdaság lefelé menő ciklusba került - jegyezte meg.

Járai Zsigmond arról is beszélt, hogy ha az Európai Unió nem menti meg Görögországot az államcsődtől, annak durva következményei lehetnek Magyarország számára is, hiszen újra befagyhat a pénzpiac.

Hanganyag: Gál Ildikó

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: az szja-kedvezmények lökték meg a béremelkedés ütemét tavasszal

Elemző: az szja-kedvezmények lökték meg a béremelkedés ütemét tavasszal

A nettó 546 ezer forintos átlagbérnél az ország harmada keres jobban, a magyarok kétharmada rosszabbul. Erre is felhívta a figyelmet a KSH legfrissebb keresetadatai mentén Hornyák József, a Portfolio elemzője, aki szerint ezért érdemes figyelni a medián bért is: az nettó 432 ezer forint, ennél a magyarok fele keres többet, a fele kevesebbet. Az éves növekmény kulcsa az adókedvezmény volt.

Donald Tusk az orosz energiafüggőségről is beszélt Magyar Péterrel a lengyelországi tárgyalásokon

Magyar Péter „barátok között van” – ezzel indította a két miniszterelnök közös sajtótájékoztatóját Donald Tusk. A lengyel kormányfő jelezte: örömmel vennék, ha a következő visegrádi csúcstalálkozót Budapesten szerveznék meg. Tusk szerint Lengyelország kész együttműködni Magyarországgal, akár közös beruházásokon keresztül is, hogy a térség országai csökkenteni tudják orosz energiafüggőségüket.
inforadio
ARÉNA
2026.05.20. szerda, 18:00
Horn Gábor
a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×