Gyurcsány, a magyar érdekek és a benzinár
Múlt év őszén a jelenleginél olcsóbb benzinárak mérséklődtek 10-12 forinttal a kormány előrehozott áfacsökkentése miatt. A döntést akkor az Európai Unió pénzügyminiszterei nem tartották jónak, de Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szavai szerint akkoriban fontosabb volt a magyar emberek érdeke.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, 2005. szeptember 11.-én, vasárnap, hét hónappal az országgyűlési választások első fordulója előtt mértékletességet kért a MOL-tól.
"Vegyen részt abban, hogy csillapítsuk a világpiaci áraknak a magyar árakban való megjelenését, ha kell, akkor nyereségessége rovására is közreműködjön abban a közös célban, hogy ilyen típusú ársokkok az országot ne érjék el" - mondta a kormányfő.
Tíz hónap, sok forint
Tíz hónappal később, 2006. júliusában a 95-ös benzin átlagos ára 301 forint, de van olyan kút is az országban, ahol 312 forintért lehet a példaként említett üzemanyaghoz jutni.
Gyurcsány Ferenc tavaly szeptemberben hivatalos kínai és hongkongi látogatásáról hazaérkezve a Ferihegyi repülőtéren jelentette be, az előző napok konzultációi alapján döntöttek úgy, hogy a kidolgozott forgatókönyvek közül azt választják, amely szerint a 2006. január 1-re bejelentett öt százalékos áfacsökkentést egyes termékeknél, például a benzinnél és a gázolajnál előrehozzák.
Az európai átlag alatt
Az olaj világpiaci árának emelkedése miatt a benzin ára a térség európai uniós tagállami között nagyjából most kiegyenlített. Gyurcsány Ferenc múlt év őszén azonban az egyik legolcsóbb üzemanyagárról beszélt.
"Ezzel a csökkentéssel Magyarország a 25-ök Európájának átlaga alá szorítja Magyarországon a benzinárakat. Nagyságrendben a szlovák és a magyar benzinkúti árak azonosak lesznek" mondta a kormányfő.
"Fontosabb a magyar érdek"
A miniszterelnök 2005. szeptemberében megfontolásra érdemesnek nevezte az EU pénzügyminisztereinek akkori állásfoglalását, amely szerint az adócsökkentés nem jó megoldás a magas üzemanyagárak elleni fellépésként.
Gyurcsány Ferenc tavaly ősszel úgy fogalmazott: "ebben az esetben fontosabb a magyar gazdaság, az emberek érdeke, mint a pénzügyminiszterek által felvetett aggodalom reális magva".
Kapcsolódó hang