eur:
411.21
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Puzzle house is divided into two equal parts by a lawyer in a divorce process. Protection of rights. Conflict resolution. Court, justice. Disputes over fair division of marital property real estate.
Nyitókép: Andrii Yalanskyi/Getty Images

Házassági kisokos – Mi az enyém, mi a házastársamé? És mi van a hitelekkel?

Sokan nem tudják, mi lesz közös és mi marad különvagyon házasságkötés után – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara több mint 1500 megkérdezett válaszát összesítő online felméréséből.

Van különvagyon, illetve van közös vagyon egy házasságon belül. Ennek jelentősége akkor lesz, ha a vagyonközösség vagy maga a házasság megszűnik, de nem árt ezzel tisztában lenni a házasság fennállása alatt sem – mondta Pulinkai Mihály, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara Jogi Irodájának helyettes vezetője.

"A házasság előtt szerzett vagyontárgyak főszabály szerint különvagyonnak szoktak minősülni, de a felmérésből az derült ki, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ha egyébként a házasságot megelőzően élettársi kapcsolatban is éltek, akkor a törvény úgy tekinti, hogy már az élettársi kapcsolat kezdetétől hatályosult közöttük a törvényes vagyonjogi rendszer, ami azt jelenti, hogy a valamelyikük által megszerzett vagyon, hacsak a törvény alapján nem minősül különvagyonnak, közös” – mondta Pulinkai Mihály.

Ha az egyik házasfélnek van egy vállalkozása és azt kizárólag ő működteti, akkor logikus feltételezés, hogy az abból eredő bevétel, főként a házasság előtti a cégtulajdonost illeti. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara Jogi Irodájának helyettes vezetője elmondta, hogy épp az ellenkezője igaz.

„A vállalkozásban szerzett tulajdon külön vagyonnak minősül, ha a házasságkötés előtt alapította az egyik házas fél, viszont az abból származó bevételek közös vagyonnak minősülnek" – mondta a szakértő. Ugyanilyennek számít az is, hogy ha az egyik házastársnak van egy ingatlana, ami már jóval a házasságkötés előtt megvolt, majd azt kiadja, akkor az ebből származó bevételek is a házassági vagyonközösség létrejöttét követően közös vagyonnak fognak számítani. Tehát a különvagyon bevételei főszabály szerint közös vagyonnak minősülnek. Viszont a törvény lehetőséget ad a házastársaknak arra, hogy házassági vagyonjogi szerződésben a törvény rendelkezéseitől eltérően rendezzék az egymás közötti vagyoni viszonyaikat.

A tartozások, hitelek kérdése komplexebb téma a szakértő szerint, ugyanis a törvény különböző feltételeket is támaszt ezzel kapcsolatban.

„Nem mindegy – mondta Pulinkai Mihály –, hogy például tudott-e a másik házastárs erről, illetve nem mindegy, hogy a közös vagyonból való felelősségről beszélünk, vagy a különvagyonnal való felelősségről. Azt mindenképpen ki lehet jelenteni, hogy az a házastárs, amelyik nem is tudott és nem is járult hozzá a másik fél kötelezettségvállalásához, nem fog felelni a különvagyonával a másik házastárs kötelezettségvállalásaiért.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×