Infostart.hu
eur:
385.01
usd:
330.48
bux:
119558.46
2026. január 14. szerda Bódog

Elárverezik a gyilkos meteoritot

Árverésre bocsátják az egyetlen olyan meteoritot, amelyről biztosan tudjuk, hogy meggyilkolt egy élőlényt, amikor a Földbe csapódott.

A világ első meteorit-árverésén kerül kalapács alá a Valera meteorit, amely Földbe csapódásakor agyoncsapott egy tehenet. A Valera 35 éve, a venezuelai Trujillo közelében csapódott be.

A környéken élő parasztok hallották a becsapódás zaját, másnap pedig meg is találták a kődarabot egy elpusztult tehén mellett; az állat nyakát és hátát a beszámolóik szerint valósággal porrá zúzta a meteorit.

Megették az áldozatot

A tehén és a legelő gazdája egy Argimiro Gonzalez nevű orvos volt, akit különösebben nem rázott meg a világszenzáció; a tehenet megették, a meteoritot pedig ajtóütközőnek használták egészen addig, míg egy csillagász tudomást nem szerzett a történtekről, és oda nem utazott, hogy ellenőrizze a pletykákat.

A New York-i Bonham a Valerán kívül még 53 meteoritot árverez el vasárnap. A meteoritok iránt máris nagy az érdeklődés, hiszen az űrből érkezett kődarabokat olyan hírességek is gyűjtik, mint Steven Spielberg filmrendező és Yo-Yo Ma csellista.

A Valeráért 2500-3500 dollárt remélnek, míg azért a georgiai postaládáért, amelyet szintén valószínűleg egy meteorit horpasztott be 1984-ben, akár 60-80 ezer dollárt is kaphat a tulajdonosa.

A legértékesebb

A legértékesebb tétel azonban a híres Villamette meteorit egyik darabja, amelynek a leütési ára elérheti az 1,3 millió dollárt. A Villamette meteorit tulajdonjoga egyébként sokáig vitatott volt.

Egy indián törzs ugyanis magának követelte a 151 tonnás meteoritot, mert azt az ő földjükön találták 1902-ben, a Willamette-völgyben. A törzs 1999-ben beperelte az Amerikai Természettudományi Múzeumot, és visszakövetelte a sziklatömböt, ám a múzeum nem engedett; egy évvel később ellenkeresetet nyújtott be. A per végül megegyezéssel zárult; eszerint a meteorit maradt a múzeumban. Most 1,1-1,3 millió dollárt remélnek érte.

Elárverezik a 427 méter magas Brenham meteoritot is - ez a legnagyobb űrből érkezett kődarab, amelyet 2005-ben találtak egy kansasi gabonaföldön.

A kalapács alá kerülő meteoritokat megtekintheti, ha ide kattint!

Címlapról ajánljuk

A német vasút friss ellensége: „a sík terep”

Nyáron a hőség, télen a hó. A közös nevező a szélsőséges időjárás, amelynek következtében a nagy hagyományokkal rendelkező német vasút, a Deutsche Bahn a legnépszerűbből a legnépszerűtlenebb tömegközlekedési eszközzé vált. A politika és a szakmai szövetségek most magyarázatot követelnek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.14. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×