Infostart.hu
eur:
384.99
usd:
331.88
bux:
122311.2
2026. január 16. péntek Gusztáv
Nyitókép: Pixabay

Újfajta csalással hajtanak a magyar autósok pénzére, adataira

Hiába tűnhet elsőre ijesztőnek a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. nevében érkezett levél, semmiképp sem szabad a benne található linkre kattintani.

A vezess.hu azt írja, már a szerkesztőség több tagja is megkapta az elmúlt napokban azt az elektronikus levelet, ami arra figyelmeztet, hogy a felhasználó nem fizetett az autópálya-használatért.

Mint írják, a szöveg kusza, magyartalan, és láthatólag fordítóprogrammal készült vagy mesterséges intelligenciával generálták.

Az is árulkodó jel, hogy ha a kurzort ráirányítjuk a levélben található linkre, de nem kattintunk, a böngésző vagy a levelezőprogram ki fogja írni, milyen webhelyre hivatkozik és irányít tovább kattintás esetén.

Már eleve gyanús lehet, ha még soha nem hallottunk az adott oldalról, pláne, ha nem .hu-ra végződik a link.

Telefonról hosszú rányomás után a link kimásolásával és jegyzettömbbe vagy SMS-be illesztésével nézhetjük meg, hová irányítanának minket.

A lap az ügy kapcsán megkereste a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-t, akik elmondták, hogy a napokban értesültek ők is az átverésről, ugyanis nagyon sok hazai e-mail-címre megérkezett a levél, és értesítik minden kommunikációs csatornájukon a járművezetőket, plusz megteszik a szükséges jogi lépéseket.

Plusz információ, hogy ha valaki valóban jogosulatlanul használta az autópályát, akkor nem az e-mailben szereplő 5000 forint a büntetés összege, hanem 25 770 forint, 60 napon belül fizetve.

Az ehhez hasonló átverős levelek célja rendszerint vagy banki adatok ellopása, vagy bejelentkezési adatokra, jelszavakra utaznak. de az is előfordulhat, hogy személyes adatokat igyekeznek ellopni, illetve a fiókjainkat szeretnék a csalók feltörni.

Sőt, az e-mailben érkező fertőzött csatolmányokon vagy linkeken keresztül akár rosszindulatú programokat, zsarolóvírusokat is letölthetünk gépünkre, amelyek titkosítják a fájljainkat és váltságdíjat követelnek a feloldásért.

Címlapról ajánljuk
Grönland inkább Izland, mint Amerikai Virgin-szigetek

Grönland inkább Izland, mint Amerikai Virgin-szigetek

Az elmúlt napokban Grönland neve hirtelen a nagyhatalmi politika fókuszpontjába került. Washington egyre nyíltabban beszél szükségszerűségről, Koppenhága és Nuuk pedig szokatlan keménységgel mond nemet. A történelem pedig arra tanít minket, hogy motivált eladó nélkül ritkán van üzlet.

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×