Infostart.hu
eur:
353.94
usd:
310.87
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
fekete kuka - MOHU
Nyitókép: MOHU

Újfajta kukákat kap rengeteg háztartás

A szelektív hulladékgyűjtést ösztönző programja keretében országszerte több mint egymillió kukát oszt ki a MOHU 2025 végéig lakossági ügyfelek számára olyan területeken, ahol a papír-műanyag-fém hulladékok gyűjtése eddig zsákokban történt, illetve ott, ahol bevezetik a konyhai élelmiszer-hulladékok gyűjtését

A MOHU közölte, az eszközöket ingyen biztosítják, a területi szolgáltatók juttatják el ezeket a háztartásokhoz.

Emlékeztettek: a MOHU és a Mol-csoport vállalta, hogy a következő években több százmilliárd forint értékben fog beruházni a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében. A beruházási sorozat egyik fontos lépéseként osztják ki a több mint egymillió új gyűjtőedényt.

Az edények fele az élelmiszer-hulladékok, a másik félmillió pedig a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgál majd.

A vállalat igényfelmérése alapján eddig nyolc regionális hulladékgazdálkodási szolgáltató kapott összesen 202 ezer, papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgáló kukát, ezeket 230 településen osztják ki. A kiosztás folyamatos, mostanáig mintegy 100 ezer gyűjtőedény jutott el a háztartásokhoz, ez az év végére 150 ezerre emelkedik.

A korábban használt szelektív szemeteszsákok könnyen elszakadnak, kevesebb hulladékot képesek befogadni, illetve felesleges hulladékot generálnak, míg az új, merevfalú kukák időtállók, segítségükkel a hulladék jobban tömöríthető, a gyűjtés pedig ezzel hatékonyabb - jelezte a MOHU.

A vállalat az élelmiszer-hulladékok gyűjtésében is jelentős fejlesztéseket hajt végre a körforgásos gazdaság erősítése jegyében. A közlemény szerint a leghatékonyabb megoldást az élelmiszer-hulladék házhoz menő gyűjtése jelenti. Ezért 2024-ben tesztjelleggel, elsősorban 14 településen, azok társasházas övezeteiben biztosítanak 14 ezer 120 literes, gumitömítéssel és patentzárakkal ellátott kukát, illetve a társasházakban található lakásoknak 188 ezer, szag-és kifolyásmentes 5 literes edényt. A házhoz menő gyűjtés már folyamatban van.

A MOHU vállalta, hogy a települési hulladékoknál 2035-ig eléri az Európai Unió által meghatározott 65 százalékos újrahasznosítási arányt. Ez a szám Magyarországon jelenleg 32 százalékon áll.

Az újrahasznosítási arány növelésének egyik eszköze az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere, amelyben már 5-6 millióra nőtt a naponta visszaváltott palackok, üvegek és dobozok száma. A papír-műanyag-fém hulladékok gyűjtésére kiosztott kukák révén a szelektív gyűjtés mutatói is számottevően emelkedtek: az érintett területeken akár 20-40 százalékkal is nőtt a szelektíven gyűjtött hulladékok mennyisége.

A MOHU folyamatosan szerez be új kukákat: a papír-, műanyag- és fémhulladék gyűjtésére további 293 ezer szelektív kukát szerez be és oszt ki 334 településen, míg az élelmiszer-hulladékok gyűjtéséhez további 16 ezer 120 literes, illetve 384 ezer 5 literes edény beszerzése van folyamatban, kiterjesztve a rendszert újabb településekre is. Így 2025 végére országszerte több mint egymillió új kuka kerül majd a lakossághoz.

Címlapról ajánljuk
Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Robotokkal, világrekorder hidakkal, kvantumműholdakkal mutat utat Kína

Kínát sokáig a világ gyáraként emlegettük, ám mára az ország sokkal több lett. A világ leghosszabb hídja, a legnagyobb nagysebességű vasúthálózata, a napelemgyártás origója, melyben ma már több mint kétmillió ipari robot dolgozik és van kvantumműholdja is jól mutatja, hogy Kína ma már nemcsak termel, hanem irányt is mutat.

Csoda, ha nem tűnik el a Velencei-tó a nyár végére, döbbenetes fotók érkeztek

Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízállása: az agárdi mérőállomáson mindössze 47 centiméteres vízszintet rögzítettek, ami jelentősen elmarad az ideálisnak tekintett 130 centimétertől.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×