eur:
411.4
usd:
392.62
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Police.hu

Nem csak a szabálytalan autósokra vadásznak a rendőrségi drónok

A technika folyamatosan fejlődik, így a baleseti helyszínelés is. 2019-ben az Egyesült Államok több megyéjében már élesben használták a drónokat a baleseti helyszínelésnél. Bármilyen meglepő, Magyarországon szintén akkor kezdték az első kísérleteket, hogy drónokat alkalmazzanak a közlekedésrendészeti feladatokra, így például baleseti helyszíneléseknél.

A drónhasználat egyre terjed, a szabálytalan autósok kiszűrésére a rendőrség országszerte használ drónokat. Legfőbb előnye, hogy a kamera nagy területet lát be, a szabálytalankodókról jó minőségű felvétel készül, amit a leállítást követően rögtön be tudnak mutatni az elkövető járművezetőnek. De az sem elhanyagolható, hogy a drónos rendőri ellenőrzéseket az útvonaltervezőkben nem tudják az autósok előre jelezni, legfeljebb azt a pontot, ahol a rendőrök leállítják a szabálytalankodókat – írja a kreszvaltozas.hu.

A baleseti helyszínelés során is áldásos

Hazánkban a különböző módszerek kipróbálása, elemzése után jutott el oda a magyar rendőrség, hogy a drón hatékonyan tudja segíteni a helyszínelési munkát. A drónnal készített felvételekből előállított két-, és háromdimenziós modelleken a balesetelemzéshez szükséges információkat rövid idő alatt ki lehet nyerni. Így a drónos helyszínelés gyorsítja a helyszíni tevékenységet – ezáltal a forgalom számára hamarabb vissza lehet adni a korlátozás alatt lévő útszakaszt. A drónnal készített felvételek alapján számítógéppel, célprogrammal 3D-s modell készíthető, amely alapján nagyon pontos méréseket lehet végezni.

Mint olvasható, egy baleseti helyszínelés során kétféle felvételt készíthetnek. Lehet a kép kétdimenziós, lényegében egy felülnézeti kép. Ennek a hátránya, hogy mint egy fotónál, a kép széle kis mértékben torzít. De egyszerűbb balesetek helyszínén, ahol egyértelmű a felelősség megállapítása, a 2D-s felvétel is elég. Összetettebb helyszíneken, valamint, ha további vizsgálat szükséges, egy 3D-s modellt állítanak elő. Ebben az esetben több repülést hajtanak végre, mindezt minimális időigénnyel: egy gyakorlott kezelő 5-10 perc alatt elvégzi a feladatot. A szakértő a 3D-s felvételből a feltérképezett területen bármely két pont közötti távolságot ki tud számítani. Nem kell kerekes távolságmérővel féknyomot lemérni, mivel ez a 3D-s modellből számítógépen is elvégezhető.

Rengeteg információ kinyerhető egy légifelvételből.

A szakértő ezek alapján el tudja végezni a szimulációt. A rongálódásból, a deformációból ki tudja számolni a járművek pontos irányát és sebességét.

Magyarországon jelenleg a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK), a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányságon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányságon és a Szabolcs-Szatmár Vármegyei Rendőr-főkapitányságon dolgoznak kijelölt csoportok, akik drónos helyszínelést végezhetnek. A négy kijelölt vármegye elsősorban szabálysértési ügyekben használja a drónokat. Bevetik személyi sérüléses balesetnél is, amennyiben az okozón kívül más nem sérült meg súlyosan a baleset során. Ha más is megsérült a balesetben, mivel az ilyen jellegű eset bűncselekménynek számít, még nem drónnal helyszínelnek: de már megvannak a tervek a továbblépésre.

Mi a helyzet a bíróságokkal?

Októberben tartottak egy magasszintű megbeszélést a Legfőbb Ügyészség, a Kúria és az Országos Bírósági Hivatal érintett vezetőivel, ahol a rendőrség bemutatta a drón technológiát alkalmazó módszereket. Minden fél részéről pozitív volt a visszajelzés. Alkalmasnak és érdemesnek tartják arra is a módszert, hogy a baleseti helyszínelés mellett a bűnügyeknél is alkalmazza a rendőrség a drónokat. Volt már olyan szabálysértési ügyhöz kapcsolódó bírósági eljárás, ahol igénybe vették a drón-felvételeket. Kifogás egy ügyben sem merült fel a drónnal készült felvételek okán.

A drónok kezeléséhez drónpilóta képzésen, szaktanfolyamon kell részt venniük a rendőröknek, ahol a légügyi képzés mellett típusképzést is kapnak. A képzés végén vizsgát tesznek. A baleseti helyszíneléshez használt drónok kisebbek, mint amit a közlekedési szabálytalanságok kiszűrésénél használnak. Jelenleg a DJi Mini sorozat drónjait használják helyszínelésnél. A drónos helyszínelést a balesetihelyszínelők végzik.

Azonban a drón sem „csodafegyver”. Vannak olyan körülmények, amikor nem alkalmazhatóak. Például havazás, szakadó eső, viharos szél, esetleg lakott területen belüli speciális tereptárgyak közelében nem lehet felküldeni drónt. Felsővezetékek is gátolhatja a repülést, vagy esetleg olyan területen kell helyszínelni, ahol nem engedélyezett a drónok reptetése. Ez esetekben hagyományos módon helyszínelnek.

A jelenlegi tapasztalat szerint a drónos helyszínelés pontosabb lehet, mint a hagyományos, és kisebb az emberi hiba lehetősége – olvasható egyebek mellett.

Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Menesztettek egy vezető orosz tábornokot, nagy kéréssel fordult Zelenszkij a Nyugathoz – Háborús híreink hétfőn

Az orosz hadsereg vezetésében jelentős változások történtek az ukrajnai fronton: a hírek szerint egy magas rangú tábornokot eltávolítottak pozíciójából, miután félrevezető jelentéseket adott a harcok alakulásáról. Az orosz média és háborús bloggerek beszámolói szerint Gennagyij Anascsin vezérezredest, a déli csoportosulás parancsnokát váltották le tisztségéből. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap esti videóüzenetében hatékonyabb légvédelmi rendszereket kért szövetségeseitől. Megjegyezte, már elemzik az Ukrajnára néhány napja kilőtt Oresnyik orosz rakétát. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legújabb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×