Infostart.hu
eur:
353.42
usd:
309.02
bux:
143072.29
2026. július 4. szombat Ulrik
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) interjút ad a TV2 Tények című műsorának Budapesten 2024. november 10-én. Balról Gönczi Gábor műsorvezető.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor: Donald Trump győzelme izgalmassá tette a budapesti csúcstalálkozót

Orbán Viktor a TV2 Tények című műsorában elmondta, hogy a csillagok jól álltak az európai találkozó előtt, mert Donald Trump nyert. Ez a feszültség, izgalom végig itt volt, érdekessé tette a találkozót - mondta a miniszterelnök, aki az európai versenyképességért készített paktumot is kiemelte.

A magyar diplomácia 100 éve nem volt olyan erős, mint most - mondta a miniszterelnök a TV2 Tények című műsorának adott, vasárnap este sugárzott interjúban.

"A magyar diplomácia nem volt 100 éve olyan erős, mint most, és nem volt akkora befolyásunk a világban, különösen méretarányosan - mert akkorák vagyunk, amekkorák - mint amekkora most van" - értékelte Orbán Viktor az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti csúcstalálkozóját és a pénteken szintén a fővárosban lezajlott EU-csúcsot.

Megjegyezte: "annyit szokták rugdosni a nadrágunkat, Nyugaton mondanak mindent jobbra-balra, nehéz tudni, hogy mit kell ebből komolyan venni". "De olyan nagy baj nem lehet", ha a magyar miniszterelnök meghívására eljön "negyvenegynéhány európai államfő", 26 európai tagállam és "mindenki itt van, itt marad, tanácskozik, megköszöni, tisztelettel bánik velünk" - folytatta.

Donald Trump győzelme elsősorban visszahozza a békét és kiszélesíti gazdasági lehetőségeinket - jelentette ki a TV2-nek adott, vasárnap este sugárzott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.

Hangsúlyozta: olyan fontos dolgok jöhetnek létre, amikre nem volna mód, ha a háború folytatódna, mert akkor a bevonódásunk veszélye is fennállna.

Orbán Viktor hangsúlyozta: most már biztos, hogy a békeköltségvetést nyújthatja be a kormány, azaz "kevesebbet kell költenünk háborús kiadásokra, sokkal többet engedhetünk meg olyasmit magunknak, ami az emberek mindennapi gyarapodását szolgálja".

Soha nem látott kisvállalkozás-fejlesztési program indul ebben a költségvetésben, bejön a munkáshitel, az olcsóbb, megfizethetőbb otthonhoz és lakáshoz jutás lehetősége létrejön, meg tudjuk tartani a 13. havi nyugdíjat - sorolta a miniszterelnök.

Most már nem vagyunk egyedül, velünk van egész Amerika

Donald Trump nem a megmentőnk, hanem a harcostársunk - jelentette ki a megválasztott amerikai elnökről az interjúban Orbán Viktor miniszterelnök, hozzátéve: "most már nem vagyunk egyedül, velünk van egész Amerika, az amerikai kormányzat".

Az amerikai választásokat értékelve kiemelte: a legfontosabb kérdés, hogy a magyarokkal mi lesz.

Rámutatott: a magyar érdekekért nekünk, magyaroknak, a mindenkori magyar kormánynak kell kiállnia.

Donald Trump megválasztását értékelve elmondta: könnyebben tudjuk elérni az érdekeinket, a céljainkat, mint korábban, de csak mi tudjuk őket elérni.

Ne nézzünk úgy az amerikai elnökre, mint egy megváltóra vagy megmentőre, hanem mint harcostársra - figyelmeztetett, hozzátéve: ő is harcol olyan dolgokért, amelyekért Magyarország is harcol.

Emlékeztetett: a Magyarország számára fontos ügyekben nem véletlenül alakult ki gyakorta az az érzés, hogy egyedül vagyunk. "Most már nem vagyunk egyedül. Velünk van egész Amerika, az amerikai kormányzat" - fogalmazott.

Orbán Viktor: szeretnék kötni egy nagy magyar-amerikai megállapodást

Orbán Viktor egy nagy magyar-amerikai megállapodást szeretne kötni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel - a miniszterelnök erről is beszélt a TV2-nek adott interjúban.

Van egy-két dolog, amit a mostani amerikai kormányzat elrontott, például a kettős adóztatást elkerülő egyezményt nem kötötték meg velünk, miután lejárt; ezt újra meg kell kötni - fogalmazott.

Jelezte, "néhány jelentősebb gazdasági ügyben" is szeretne megállapodni az Egyesült Államok megválasztott elnökével. "Azt gondolom, erre lesz is lehetőségünk" - fogalmazott Orbán Viktor.

A budapesti uniós csúcs legfontosabb elemeként a miniszterelnök azt említette: a résztvevők együtt szembesültek azzal, hogy "amit eddig csinált Európa, nem folytathatja", változtatnia kell. Az eddig Ukrajnának mindent megadó vezetőknek "ennek az ellenkezőjére kell átállni" - mondta, hozzátéve: közösen kell levezényelni ezt a változást.

Nem szeretném, ha Európa szétszakadna egymással szembenálló táborokra - fogalmazott, célul kitűzve azt, ha "közösen tudnánk ebből a háborúpárti pozícióból átmenni egy békepárti pozícióba".

Az energiaárak csökkenését eredményező döntéseket kell hozni

Fél éven belül az európai energiaárak csökkenését eredményező döntéseket kell hozni - jelentette ki Orbán Viktor az interjúban.

A kormányfő a budapesti uniós csúcson elfogadott megállapodásról szólva kifejtette: Magyarországon a lakosság egész Európában a legolcsóbban kapja a gázt és a villamos áramot, ezért ez a megállapodás elsősorban a vállalkozóknak lesz jó, utóbbiak, az európai vállalkozókkal megegyező módon, nagyon magas árakat fizetnek.

Ez nagyrészt a politikusokon múlik, mert rosszul állították fel azokat a képleteket, amelyek alapján megállapítják az energiaárakat Európában - mutatott rá.

Másodikként az antibürokratikus forradalmat jelölte meg az intézkedések sorában. Elmondta, fél éven belül radikálisan le kell csökkenteni azon szabályok számát, amelyekről nyilvánvaló, hogy csak gátolják a szabad versenyt és a cégek, vállalatok működését.

Bevezettek egy új módszert is: eszerint semmilyen olyan új jogszabály nem születhet, amelyiknek nincs versenyképességi tesztje - ismertette Orbán Viktor.

A kormányfő úgy fogalmazott, hogy "2025 szenzációs év" lesz, olyan dolgok fognak történni Magyarországon, amik még nem voltak. Kitért a munkáshitel bevezetésére, a családi adókedvezmény megduplázására, a lakhatás segítésére és a kisvállalkozásokat tőkejuttatással támogató Demján Sándor programra.

Címlapról ajánljuk
Várhatóan még nyáron új államfőt választ az Országgyűlés: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit – videó

Várhatóan még nyáron új államfőt választ az Országgyűlés: Magyar Péter bejelentette az Alaptörvény-módosítás részleteit – videó

„A mai napon a kormány nevében benyújtom az Országgyűlésnek az Alaptörvény 17. módosítását” – írta Facebook-oldalán Magyar Péter miniszterelnök, aki szombat délután videóüzenetben és 12 pontban tette közzé a módosítások részleteit. Az új köztársasági elnököt az alkotmányozási folyamat lezárultáig, de legfeljebb 5 évre az Országgyűlés választja meg, várhatóan még nyáron. Kevesebb sarkalatos törvény lesz, az országgyűlési képviselők mandátumát három ciklusra (12 évre) korlátozzák. A jelenlegi képviselők mandátumát ez nem érinti, de a következő választásoktól már alkalmazandó lesz. Vármegye helyett újra megye jön, nem lesznek főispánok sem.

Megváltoztak a nyarak, itt a bizonyíték: a mai magyar gyerekek egy sokkal forróbb éghajlatba születtek bele

A különböző generációk teljesen más nyarakat ismertek meg: több forró nap fordult elő a 2013–2025 között született Alfa-generáció születési időszakában, mint a megelőző X, Y és Z generáció idején együttvéve. A HungaroMet adatelemzéséből az is kiderül, hogy Budapesten egyre gyakoribbak és tartósabbak a hőhullámok.
inforadio
ARÉNA
2026.07.06. hétfő, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Trump nem adja fel: újabb támadások érhetik a Fed-et

Trump nem adja fel: újabb támadások érhetik a Fed-et

Donald Trump és szövetségesei nem adták fel a Federal Reserve feletti nagyobb befolyás megszerzését: a Fehér Házhoz köthető tisztviselők aktívan vizsgálják, hogyan lehetne leváltani a Fed Kormányzótanácsának egyes tagjait, köztük Lisa Cook kormányzót és Jerome Powell korábbi elnököt. Bár a Legfelsőbb Bíróság egyelőre megakadályozta Cook eltávolítását, a szűk jogi alapokon nyugvó döntés nem zárta le végleg a kérdést, és Trump már jelezte, hogy újraindítja az eljárást. A washingtoni testület mellett a kormányzat a regionális Fed-bankokra is kiterjeszti figyelmét – Scott Bessent pénzügyminiszter az Atlantai Fed megüresedett elnöki posztjára keres az elnök gazdaságpolitikájához közel álló jelöltet. A háttérben a kamatpolitikai vita húzódik: Trump alacsonyabb kamatokat sürget, miközben az inflációs nyomás erősödése miatt a Fed döntéshozóinak egy része akár kamatemelést sem zár ki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×