Infostart.hu
eur:
364.03
usd:
308.94
bux:
137601.89
2026. április 17. péntek Rudolf
Kiss László, Óbuda-Békásmegyer polgármestere beszédet mond az új MOL Bubi gyűjtőállomás átadóján a Szentlélek téren 2023. március 31-én. Újabb hét gyűjtőállomással bővült a Mol Bubi közbringarendszer hálózata Budapest III. kerületében.
Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

Óbudai önkormányzat: a polgármestert is megilleti az ártatlanság vélelme

Az ügyészség indítványára a Fővárosi Törvényszék augusztus 16-án rendelte el Kiss László letartóztatását.

Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, Kiss László polgármestert is - írta Óbuda-Békásmegyer önkormányzata az óbudai polgármester (DK-LMP-Momentum-MSZP-Párbeszéd) letartóztatásával kapcsolatban.

"A Fidesz hatalmi gépezete néhány napja letartóztatásba helyezte" az ország hatodik legnagyobb önkormányzatának polgármesterét. Indokolatlan a személyes szabadság korlátozása egy olyan vezető esetében, akinek munkája egy egész városrész működését érinti. "Veszélyesnek gondoljuk az eljárást, hiszen ezzel a hatalom precedenst teremt, hogy bármikor a választói akarattal szembemenve ellehetetlenítse egy új önkormányzat megalakulását, és saját választási veresége után új választást kényszerítsen ki" - írták.

A nyilatkozat szerint az óbudai önkormányzat ellenzéki kézben tartása "a Fidesz szemszögéből komoly gazdasági érdekeket sért". Kiss László és az őt támogató koalíció eddig és azután is megakadályozza a Római-part, a Mocsárosdűlő, a Hajógyári-sziget vagy a Római Kemping területének beépítését, szembemegy a fideszes szándékkal, a lakóparkbiznisszel.

A választók az önkormányzati választáson világosan nyilatkoztak arról, hogy azt a környezettudatos szemléletű, szociálisan érzékeny politikát kívánják támogatni, amit az óbudai önkormányzat öt éve folytat. "Kiss László meghurcolása az államhatalom erőszakos válasza, ami szembe megy a lakosság érdekeivel és akaratával: nem tudják elfogadni, hogy a fideszes harácsolást Óbuda nem látja szívesen" - áll a nyilatkozatban.

"Érdekes tény", hogy míg az önkormányzatunk ellen folyó összehangolt akcióban közel 50 ügyészségi nyomozó vesz részt, és hatalmas erőkkel vonul fel minden egyes esetben, addig a "pártállammal összefüggésben" indult nyomozások esetében - ha egyáltalán elindul ilyen - jóval szerényebb a mozgósítás és a lelkesedés. Miközben a nyomozati érdekekre hivatkozva fosztanak meg szabadságától egy újraválasztott polgármestert, addig "a fideszes médiabirodalom gond nélkül hozzájuthat nyomozati iratokhoz", majd közzé is teszi azokat, még a nyomozás lezárta előtt - fogalmaztak.

"Ez az ellentmondás is alátámasztja a meggyőződésünket: itt politikai leszámolás zajlik" - írták.

"Ezúton is hangsúlyozzuk, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat működése folyamatosan biztosított, minden feladatot maradéktalanul ellátunk." A helyi önkormányzatokról szóló törvény kimondja: a képviselő-testület ülését a polgármester hívja össze és vezeti, akadályoztatása esetén e hatáskörét az alpolgármester, több alpolgármester esetén a polgármester által kijelölt alpolgármester gyakorolja - jelezték.

A Központi Nyomozó Főügyészség korábban közölte, hogy Kiss László júniusban újraválasztott óbudai polgármestert augusztus 14-én az óbudai korrupciós üggyel összefüggésben gyanúsítottként kihallgatták és őrizetbe vették. A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával és más bűncselekményekkel gyanúsítják.

Az ügyészség indítványára a Fővárosi Törvényszék augusztus 16-án elrendelte Kiss László letartóztatását.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: Iránban sérül az Egyesült Államok nagyhatalmi imázsa, de ezzel nem szokott foglalkozni

Szakértő: Iránban sérül az Egyesült Államok nagyhatalmi imázsa, de ezzel nem szokott foglalkozni

Nem az Egyesült Államok terve szerint alakul az iráni konfliktus, ám ez nem feltétlenül jelenti, hogy kudarc lesz Washingtonnak – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában László Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóhelyettese. Szerinte a hasonló katonai beavatkozástól sem megy el az USA kedve.

Nemzetközi jogász: így akadályozhatja meg a Tisza-kormány a kilépést a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Bár Magyarország 2002 óta tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, az azóta eltelt időben nem hirdették ki itthon törvényben a hágai székhelyű bíróság alapszabályát, aminek a köztársasági elnök „immunitása volt az oka” – mondta az InfoRádióban Tóth Norbert nemzetközi jogász. Az NKE egyetemi docense részletesen elmagyarázta, hogyan lehetne visszafordítani az elvileg június 2-án záruló kilépési folyamatot, ha a jövendő Tisza-kormány ezt akarná.
inforadio
ARÉNA
2026.04.17. péntek, 18:00
Dobrowiecki Péter
Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×