eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Very sick 5 year old little boy fighting measles infection, boy is laying in bed under the blanket with a agonizing expression, boy is covered with rash caused by virus.
Nyitókép: CHBD/Getty Images

Megszólalt az NNGYK: új fertőző megbetegedések bukkantak fel

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közölte a 13. heti adatokat a fertőző megbetegedésekről.

A 2024. március 25. és 31. közötti időszakban egy tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek. Komárom-Esztergom vármegyéből, három általános iskolából összesen 60 fő 2024. március 21. és 25. között szlovákiai kiránduláson vett részt. A résztvevők között az enterális megbetegedés tünetei jellemzően a hazaérkezést követően, 2024. március 26-án kezdődtek. A 60 fő exponáltból 41 személy betegedett meg, (39 tanuló, 2 tanár), a megbetegedések gyors lefolyásúak voltak, kórházi ápolás egy esetben sem vált szükségessé. A járványban 4 beteg székletmintájának laboratóriumi vizsgálata 3 beteg esetében calicivírus-pozitív eredményt adott.

A védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül három morbilli (kanyaró) és egy pertussis (szamárköhögés) megbetegedés gyanúját jelentették – közölte az NNGYK. Bács-Kiskun vármegyében egy kanyaró elleni védőoltásban nem részesült, 2 éves román állampolgárságú gyermek, továbbá egy 34 éves magyar nő és 44 éves magyar férfi (mindketten életkoruknak megfelelően két kanyaró elleni védőoltásban részesültek) betegedett meg kiütéssel járó tünetekkel. Az elvégzett virológiai vizsgálatok mindhárom betegnél aktuális morbilli fertőzést igazoltak, amelyek importált esettel összefüggő fertőzésnek minősíthetők.

Ezzel a 2024-ben a hazánkban igazolt kanyarós megbetegedések száma nyolcra emelkedett.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében egy újszülött klinikai mintájában az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok B.pertussis jelenlétét igazolták.

A héten két importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. Egy Zala vármegyei 60 éves férfi a betegség inkubációs ideje alatt a Franciaországhoz tartozó Karib-tengeri Martinique szigeten tartózkodott, és ott fertőződött meg. Egy 42 éves Győr-Moson-Sopron vármegyében élő férfi a lappangási idő alatt Venezuelában járt és ott akvirálta a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok

mindkét esetben a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.

A 11. héten négy importált vírusos vérzéses láz megbetegedést diagnosztizáltak. A betegek: egy 56 éves férfi, egy 43 éves nő, egy 20 éves nő, és egy 32 éves férfi. Mind a négy beteg magyar állampolgár és a fővárosban él. Valamennyien egzotikus országokban tartózkodtak a lappangási idő alatt (Thaiföld, Guatemala, Bali), ott akvirálták a fertőzést. A vezető tünetek láz, hidegrázás, fáradékonyság, izomfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás voltak. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mind a négy betegnél a Dengue vírus kóroki szerepét igazolták.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×