Infostart.hu
eur:
386.01
usd:
332.52
bux:
0
2026. március 5. csütörtök Adorján, Adrián
Nyitókép: Facebook/Szijjártó Péter

Magyarország is gyárthat orosz koronavírus elleni oltást

Az elvi megállapodás megszületett, most a stratégiai együttműködés részleteit tisztázzák az orosz féllel.

Elvi megállapodás született arról, hogy az orosz fél technológiailag lehetővé teszi a Szputnyik V vagy a többi orosz oltóanyag gyártását, ha sikerül lezárni a stratégiai együttműködésről szóló tárgyalásokat, amelyek után a technológiai kérdések következnek 2 jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum alkalmából találkozott Gyenyisz Manturov orosz ipari és kereskedelmi miniszterrel.

Elkezdődtek a tárgyalások a stratégiai együttműködésről is a magyar nemzeti oltóanyagközpont és az orosz vakcinagyártásért felelős Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) között. Ha ezeket sikerül lezárni, akkor a technológiai kérdések következnek.

"A lényeg az, hogy mind orosz, mind magyar oldalról nyitottság és készség van arra, hogy a várhatóan 2022 végén beinduló nemzeti oltóanyaggyárunk orosz licenc alapján is gyárthasson majd oltóanyagot" – mondta tárcavezető.

Ez azért fontos, indokolt, mert a világon az oltóanyagok iránti kereslet az elkövetkezendő időszakban folyamatosan jelen lesz és valószínűleg növekedni fog, és

"az orosz oltóanyag a világ keleti részén kifejezetten népszerű, ezért rá növekvő kereslet várható, és ha Magyarország ebből profitálni tud, akkor ebbe az álláspontunk szerint érdemes belevágni"

– mondta a magyar miniszter.

A Facebookra feltöltött videójában Szijjártó Péter emlékeztetett: az orosz kormány döntése alapján június 10-étől ismét lehetséges a menetrend szerinti légi közlekedés a két ország között. Közölte: az első időszakban beruházási, gazdasági, üzleti vagy rokonlátogatási céllal lehet beutazni, de a reményeik szerint hamarosan az oltási igazolások kölcsönös elismeréséről is szó lehet – erről még folynak a tárgyalások.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Szakértő: az iráni háború miatt Törökország, Európa „kapuőre” hatalmas migrációs hullámra számít

A Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban arról beszélt, hogy a török államvezetés egy, a szíriai polgárháború okozta migrációs hullámnál is nagyobbtól tart az iráni háború miatt. Ennek kezelésében egyedül az Európai Unió lehetne partner, de az előző megállapodás is törékenynek bizonyult.
Nem kérnek Brüsszel védelmi hiteléből - inkább saját zsebből fegyverkezne a lengyel elnök

Nem kérnek Brüsszel védelmi hiteléből - inkább saját zsebből fegyverkezne a lengyel elnök

Lengyelország jobban tenné, ha visszamondaná a gigantikus fegyverkezési támogatást – állítja Karol Nawrocki köztársasági elnök, aki szerint az EU-s hiteleszközzel politikai kötelezettségek is járnának, ezért inkább a hozzá hű jegybank profitjából kellene finanszírozni a lengyel fegyverkezést. A kormányt vezető Donald Tusk már előkészítette a 44 milliárd eurós tervet, és értetlenül áll Nawrocki narratívája előtt, mivel elmondása szerint az összeg 80 százalékát kifejezetten lengyel beszállítóknál költenék el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×