A kormány célja, hogy minél korszerűbb szabályozással segítse elő a nem hagyományos foglalkoztatási formák terjedését, ami a munkáltatók és munkavállalók érdeke is - mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a tárca hétfői közleménye szerint.
Úgy vélik, a koronavírus-járványban nyert tapasztalatok alapján a távmunka számos területen bevált, és egyaránt előnyös a munkaadóknak és a foglalkoztatottaknak. Mivel e megoldás segíti a munkahelyek védelmét és hozzájárul a foglalkoztatás növeléséhez, széles körű egyeztetések kezdődtek a gazdaság szereplőivel a távmunka szabályainak módosításáról,
a törvényi szintű változtatások már ősszel az Országgyűlés elé kerülhetnek
- olvasható a közleményben. Hozzátették: a távmunka szabályozása a foglalkoztatás növelése érdekében is időszerűvé vált.
A tervek között szerepel
- a távmunka fogalmának kiterjesztése,
- a munkáltató és munkavállaló közötti megállapodás új alapokra helyezése, ami mindkét fél érdekeinek érvényesítését segítheti.
- A munkavégzés helye a munkavédelmi előírások betartása mellett szabadon választhatóvá válna.
- A távmunka akár részlegesen, a felek megállapodása szerint a munkanapok egy részében is megvalósulhatna.
- A munkáltató távmunkavégzés esetén hozzájárulhatna a munkavállaló költségeihez, a szükséges eszközök beszerzéséhez, akár kedvezményes adózási feltételek mellett.
A cégeknek tevékenységi köreiket, működési sajátosságaikat, a dolgozóik munkakörét figyelembe véve érdemes a távmunka mellett dönteniük, amennyiben az nem jelent gátat a munkavállalónak feladatai elvégzésében - közölte az ITM.