eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Három komoly hőségperiódus volt a nyáron

Három komoly hőségperiódussal, több új napi melegrekorddal, olykor heves zivatarokkal a sokéves átlaghoz képest több mint 1,5 fokkal melegebb, és némileg szárazabb volt az idei nyár - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat által az MTI-nek készített elemzéséből.

Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 22 Celsius-fok volt, 1,7 fokkal haladta meg az 1981-2010-es normálértéket. A júniusi havi középhőmérséklet 2,3 fokkal volt melegebb, mint a sokéves átlag: ezzel (az 1901 óta tartó időszakban) 2017 júniusa volt a 4. legmelegebb. A július 0,7, az augusztus pedig 2,1 fokkal volt melegebb, mint egy átlagos július, illetve augusztus.

A nyári legmagasabb maximum 40,3 fok volt, amelyet augusztus 4-én rögzítettek Kübekháza és Főnyed mérőhelyeken. Szintén augusztusban, 24-én mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet is: ekkor a Nógrád megyei Zabaron 2,6 fokig hűlt a levegő.

Melegrekorddal kezdődött a nyár, június 1-jén Lágymányoson csupán 21,3 fokig hűlt a levegő, ezzel megdőlt a fővárosi minimumhőmérséklet napi rekordja.

Július középén, egy hidegfront után szintén Zabaron 5,5 fokig csökkent a hőmérséklet, ezzel új minimumhőmérsékleti országos rekord született.

Szintén júliusban (10-én) a Balaton térségére lecsapó heves zivatar során orkán erejű szél tombolt, a Balatonaligán működő automata szélmérő 157 kilométer/órás széllökést regisztrált, amely az idei nyáron mért legmagasabb érték.

Az augusztus elejei hőhullám során ismét melegrekordok dőltek meg. Augusztus közepén a változékonyabbra fordult időjárás miatt néhány napig az átlagosnál hűvösebb volt, a hónap utolsó hetében azonban visszatért a meleg, nyári idő, s augusztus 27-én ismét megdőlt a napi maximum rekordja.

A nyár folyamán az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzései alapján az országos tisztifőorvos három (mindhárom hónapban egyszer) alkalommal rendelt hőségriasztást, illetve -riadót.

A legtöbb hőségnapot, Sellye állomás környezetében tapasztalták: itt 57 napon haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 30 fokot. A legtöbb (19) forró napot - amikor 35 fok felett van a maximum - Baja Csávoly és Pitvaros állomásokon jegyezték.

Az összeállítás szerint júniusban a sokéves csapadék-átlag 81 százaléka hullott, míg a júliusi csapadék kissé maradt csak el az átlagostól. Ezen felül - bár egyelőre csak előzetes adatok alapján - de az utolsó nyári hónap is szárazabb volt országos átlagban a szokásosnál. A háromhavi mennyiség országos átlagban 165 milliméter körüli volt, ami a sokévi átlag mintegy 83 százaléka.

Címlapról ajánljuk
Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Sós Csaba: itt még komoly ütközések lesznek

Még bő 50 napig szerezhetnek indulási jogot az úszók a párizsi olimpiára. Sós Csaba szövetségi kapitány több számban is nagy csatát vár a lehetséges magyar indulók között, ugyanis számonként és nemzetenként legfeljebb ketten indulhatnak az olimpián. Arról is beszélt, hogy a 15 éves Jackl Vivien nemzetközi szintű klasszis lesz a következő időszakban.

Lehet, hogy most a britek átléptek egy határt

Kijev nyugati szövetségesei eddig megtiltották az ukrán erőknek, hogy a nyugatról szállított fegyvereket Oroszországon belüli helyszínek ellen használják
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rég nem láttunk ekkora többlethalálozást Magyarországon

Rendszeresen monitorozza az általános többlethalálozás alakulását idehaza a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Survaillance Központja. A napokban megjelent gyorselemzésükben a járványügyi szakemberek kiemelték: 2023 utolsó heteiben 7% többlethalálozás volt megfigyelhető a 2014-2019-es (vagyis Covid-járvány előtti) évek azonos időszakához képest. Az idősek esetében sajnos ebből a szempontból még súlyosabb volt a tavaly év vége.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×