Jelentős változásra kell felkészülniük azoknak a gazdálkodóknak, akik nitrogénmegkötő növényeket termesztenek.
Az Európai Bizottság rendelete szerint ugyanis a parlagon hagyott területek és az ökológiai másodvetés, valamint az erdőszélek menti határsávok mellett például a szója-, a borsó- és a lucernaültetvényeken sem használhatnak permetszert azok a gazdák, akik a terület után úgynevezett zöldítési támogatást igényelnek.
Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára a Magyar Időknek elmondta: a korlátozás 2018. január 1-jén lép hatályba, így az új szabályokat már a jövő évi vetésszerkezet tervezésekor figyelembe kell venniük a gazdálkodóknak.
A termelők eddig a termeléshez kötött támogatáson felül a zöldítésbe is bevonhatták a szójaültetvényeket. Így két forrásból is pluszpénzhez juthattak, ami sok esetben csökkenteni tudta az új kultúra kipróbálásának kockázatát.
A brüsszeli rendelet szerint ezt a kettős juttatást csak akkor vehetik igénybe a gazdálkodók, ha vállalják, hogy permetszerek nélkül termesztik a szóját.
Nagy István szerint vannak olyan tájegységei országunknak, ahol kellő szakértelem és tudatos technológiaválasztás mellett – vetéstávolság csökkentése, sorközművelés – növényvédő szer nélkül is nagy biztonsággal termeszthető a szója. Azokon a termőhelyeken pedig, ahol a gyomok elleni védekezés sorközműveléssel nem oldható meg, illetve ahol a biztonságos és gazdaságos betakarításhoz szükséges a vegyszeres állományszárítás, ott érdemes a zöldítési kötelezettséget más módon teljesíteni.