eur:
411.22
usd:
392.53
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Párbeszéd: Robotadó ellensúlyozná az automatizáció hatásait

Párbeszéd: Robotadó ellensúlyozná az automatizáció hatásait

A robotadó bevezetését javasolja a Párbeszéd. A párt szóvivője elmondta: az Európai Unió munkahelyeinek több mint a felét veszélyezteti az automatizáció, ami újfajta munkanélküliséget teremthet.

A gazdaság változásával a munka jellege is változik;

egyre több feladatot végeznek el robotok, egyre több helyről szorul ki az emberi munkaerő,

ezzel indokolja a Párbeszéd, hogy felvetették az úgynevezett robotadó bevezetésének ötletét – mondta a párt szóvivője, Tordai Bence.

„Azt mondjuk, hogy a robotadóra azért van szükség, hogy némileg ellensúlyozza azt, hogy villámgyorsan fogják kiszorítani a robotok az embereket a munkahelyeikről. Ez a következő évtizedek fejleménye lesz, de már a 2015-2020 közötti időszakban is körülbelül hétmillió munkahely szűnik meg a technikai fejlődés eredményeképpen, és csak kétmillió új keletkezik.”

Ez azt jelenti, hogy egy új típusú munkanélküliséggel kell szembenéznünk – mondta Tordai Bence.

„A robotadó javaslatnak arra is választ kell adnia, hogy mit kezd az állam azokkal az emberekkel, akik a robotizáció, automatizáció miatt veszítik el a munkájukat. A Párbeszéd azt mondja évek óta, hogy alapjövedelemre van szükség, mert ezek az emberek nem fognak tudni újra elhelyezkedni, egyre kevesebb állás lesz, főleg az alacsonyan képzettek számára.”

A Párbeszéd szóvivője elmondta, az adó mértékét egyelőre nem tudnák meghatározni.

„A Párbeszéd azt javasolja, hogy a kormány forduljon az Európai Tanácshoz, hogy az európai országok közösen dolgozzanak ki egy javaslatot, amely egyrészt figyelembe veszi, hogy az egymás közötti versenyképességnek sem szabad ennek következtében változnia, de arra is tekintettel is van, hogy a globális gazdasági versenyben ne csökkenjen Európa súlya.”

Tordai Bence emlékeztetett, 2016-ben egy luxemburgi EP-képviselő nyújtott be javaslatot a robotizáció következményeinek orvoslására, ám azt akkor az Európai Parlament nem támogatta. A Párbeszéd célja, hogy Magyarország ezt a témát visszahozza az európai közgondolkodásba – tette hozzá a szóvivő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 04:15
×
×
×
×