Infostart.hu
eur:
365.7
usd:
313.25
bux:
132633.84
2026. április 29. szerda Péter
Katasztrófa-forgatókönyvre lehet szükség a könyvszakmában

Katasztrófa-forgatókönyvre lehet szükség a könyvszakmában

Továbbra is a kormány válaszát várja a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése a korábban elküldött hatpontos javaslatára. Ebben a Könyvbazár adósságrendezésétől kezdve a társasági adókedvezmény kiterjesztéséig több, a könyvszakma számára fontos kérdést vetettek fel - számolt be az InfoRádió Aréna című műsorának felvételén Kocsis András Sándor, a szervezet elnöke és Péterfy Gergely igazgató. A teljes beszélgetés szerdán este hat órától hallható az InfoRádió Aréna című műsorában.

Kocsis András Sándor kijelentette, huszonhét év alatt ez az ötödik csőd, amelyet a könyvszakma megél. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése elnöke hozzátette, ennek ellenére soha semmilyen külső segítség – vállalkozóktól vagy államtól – nem jött. Mint elmondta,

most 2,5-3 milliárd forintról van szó, ami ebben a szakmában „irgalmatlan” mennyiségű forgótőkét jelent.

Kocsis András Sándor hozzátette, több száz munkahely kerülhet veszélybe, megroppanhat egy konszolidált, konzervatív adózási ág.

„A válság elsősorban a kiadókat és néhány nyomdát érint. Nem állami beavatkozást kérünk! Az állami követeléskezelőnek felvetettük, hogy vásárolja fel a követeléseket, hiszen a várható felszámolásban az »egy cég-egy entitás« nagyobb eséllyel állhat szemben a felszámolóval, mint hétszáz beszállító. Ez egy üzleti vállalkozás, egy tranzakció. Az unió nem tiltja a diszkontált áron való felvásárlást. Mindenről lehetne tárgyalni, de jelenleg zártak az ajtók.”

Péterfy Gergely megfogalmazása szerint: „viszonylag kötöttek a pályák.

A hat pont egyenként és egészében is megoldást jelenthetne a szakma problémáira.

Ugyanakkor sokfelé nem lehet fordulni. Miközben a szakma a leghatározottabban elutasítja, hogy belenyúljanak az önállóságába, a törvényi megoldásokat nem lehet elkerülni.”

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztő Egyesülése elnöke kijelentette, ha nem történik semmi, katasztrófa-forgatókönyvre lesz szükség, a továbbgördülő adóssághegy beláthatatlanul sötét jövőt vetít előre.

Mindenképpen cselekedni kell

– hangsúlyozta Péterfy Gergely.

„Nem tudunk mást tenni, újra és újra elmondani, megírni a leveleket, egyre kérlelőbben és kétségbeesetten fogalmazva.

A nagy kiadóknak is rettenetes a helyzet, de a kis, akár családi működtetésű cégek képtelenek milliós hiányokat megfinanszírozni – mondta a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztő Egyesülése elnöke.

„A könyvszakma attól ilyen sokszínű, a könyvkínálat attól ilyen gazdag, hogy sok vállalkozókedvű, kis kiadó olyan könyveket is kiad, amelyeket a nagyok nem.

Iszonyatosan fontos, hogy ezek a kis kiadók életben maradjanak.”

A teljes beszélgetés szerdán este hat órától hallható az InfoRádió Aréna című műsorában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Magyar Péter bejelentést tett az uniós forrásokról, miután Ursula von der Leyennel tárgyalt

Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
inforadio
ARÉNA
2026.04.30. csütörtök, 18:00
Nagy Zoltán Zsolt
a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója
Megérkezett a Federal Reserve kamatdöntése!

Megérkezett a Federal Reserve kamatdöntése!

A Federal Reserve áprilisi ülésén változatlanul hagyta a kamatokat, miközben az infláció tartósan a cél felett maradt, elsősorban az energiaár-sokk miatt. Jerome Powell – aki utoljára jelent meg a Fed elnökeként a kamatdöntés után – azt mondta, a gazdaság még növekszik, de a munkaerőpiac gyengül, így a jegybank nem lát olyan belső túlfűtöttséget, ami azonnali szigorítást indokolna. A Fed ezért kivár, és az adatokat figyelve dönt a következő lépésekről, miközben az infláció visszaterelését elnyújtott pályán képzeli el a foglalkoztatási károk mérséklése érdekében. Az adatok alapján úgy látják, hogy a vámemelések hatásai csak egyszeri hatást gyakoroltak a fogyasztói árakra. Powell emellett figyelmeztetett, hogy a jegybanki függetlenséget jogi és politikai nyomás éri Donald Trump elnöksége alatt, ez szerinte a gazdaság stabil működésének egyik alapfeltételét veszélyezteti, de nem várja utódjától Kevin Warshtól, hogy engedne a nyomásnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×