Infostart.hu
eur:
381.98
usd:
325.32
bux:
125197.21
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

Csaknem negyven filmet mutatnak be a bukaresti Magyar Filmhéten

Csaknem negyven filmet mutatnak be a bukaresti 8. Magyar Filmhéten, amelyen bemutatkozik a Jameson CineFest - Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál - jelentették be hétfőn a szervezők.

A Balassi Intézet bukaresti központja és a Román Nemzeti Parasztmúzeum által szervezett rendezvényről Kósa András László, a Balassi Intézet bukaresti vezetője egy sajtótájékoztatón elmondta: november 10. és 16. között nyolc nagyjátékfilmet vetítenek le a román közönségnek. Az idén arra törekedtek, hogy fiatal alkotóknak teremtsenek bemutatkozási lehetőséget, így főleg elsőfilmesek alkotásait foglalták a programba.

Ezért hívták meg a miskolci fesztivált is, amely szintén az első filmes alkotókra fokuszál. Az igazgató kiemelte, hogy dokumentumfilmek is lesznek, így például a sportnak szánt tematikus nap keretében levetítik Kocsis Tibornak a Magyarok a Barcáért, valamint Ferenczi Gábornak az Overdose - Vágta egy álomért című dokumentumfilmjét.

Kósa bejelentette, hogy az idén Temesváron is megszervezik a Magyar Filmhetet, a következő évben pedig Marosvásárhelyre és Nagyszebenbe is elviszik a magyar alkotásokat.

Virgil Stefan Nitulescu, a Román Nemzeti Parasztmúzeum vezérigazgatója elmondta, hogy az általa vezetett intézmény ötödik alkalommal ad otthont a Magyar Filmhétnek. Példásnak nevezte a Balassi Intézettel való együttműködést, és a miskolci fesztivált méltatta. Úgy vélte, hogy a Magyar Filmhétnek az idén gazdagabb a programja, mint az előző években, és fontosnak nevezte, hogy elsőfilmes alkotók munkáit tekintheti meg a bukaresti közönség.

Nitulescu szerint Magyarországon egy rendezői "új hullám" megjelenése körvonalazódik, és azt kívánta, hogy legalább olyan sikeresek legyenek, mint az elmúlt években nemzetközi hírnévre szert tett fiatal román filmesek. Fontosnak nevezte a magyarországi fesztiválok romániai bemutatkozását, mert így együttműködések jönnek létre a két ország alkotói között, és a személyes kapcsolat sokkal fontosabb, mint az államközi, intézményes együttműködés.

A sajtótájékoztatón jelent volt Reisz Gábor, akinek a Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című, többszörösen díjazott filmje nyitja hétfőn este a bukaresti Magyar Filmhetet. A fiatal rendező megköszönte az elsőfilmes alkotók nevében, hogy a Balassi Intézet több országban lehetőséget ad számukra a bemutatkozásra.

Címlapról ajánljuk
Magyarics Tamás: Donald Trump ismert forgatókönyhöz nyúlhat, Grönland lehet az „új Guantánamo”

Magyarics Tamás: Donald Trump ismert forgatókönyhöz nyúlhat, Grönland lehet az „új Guantánamo”

Az esetleges tárgyalások során az is opció lehet, hogy az Egyesült Államok tartós bérletet kap Grönlandon időkorlátozások nélkül, de a felek más olyan megoldást is találhatnak, amivel biztosított lehet Európa védelme – mondta az InfoRádióban az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora. A külpolitikai szakértő szerint a geopolitikai szempontok mellett gazdasági okokból is fontos lenne az USA-nak Grönland megszerzése, mert a ritkaföldfémek és más nyersanyagok ottani kitermelésével csökkenhetne a Kína-függőség.

Új szabályokat kell megtanulniuk a motorosoknak és a rollereseknek – szabályváltozások, észrevételek a KRESZ-professzortól

Az új KRESZ-tervezet számos változást tartalmaz, melyek a motorosokat és az elektromos rollerrel közlekedőket is érintik. Pető Attila az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, a javaslatok megfelelők és észszerűek, az viszont már más kérdés, hogy az érintettek mit szólnak és mennyire lesznek partnerek.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×