Infostart.hu
eur:
362.38
usd:
317.7
bux:
143889.34
2026. július 22. szerda Magdolna

Hoffmann: Az állami kezelés nem oldja meg az iskolák anyagi problémáit

Az iskolák állami fenntartásba vétele nem oldja meg az anyagi problémákat, de biztosítja azt, hogy az egész országban hasonló színvonalú oktatást biztosítsanak minden gyermek számára, mondta Hoffmann Rózsa az InfoRádió Aréna című műsorában. Az oktatásért felelős államtitkár beszélt arról is, hogy a napokban megjelent sajtóértesülésekkel ellentétben a kormány elfogadta a köznevelési törvény tervezetét.

Múlt szerdai ülésén a kormány elfogadta a törvénytervezetet, már csak apróbb simítások vannak hátra annak nyilvánosságra hozataláig - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az oktatási államtitkár.

Hofffmann Rózsa szerint nincsenek késésben, a kormány elfogadta a tervezetet, amely "nagyon sok dicsérő jelzőt kapott". A nyilvánosságra hozatal előtt még szerkeszteni, stilizálni kellett a dokumentumot, ezt az államtitkárság a hét végéig meg is tette, így kedden vagy szerdán, miután "áldást adtak rá", fenn lesz a honlapjukon.

Hoffmann Rózsa jelentős minőségi előrelépésnek nevezte az elmúlt időszakban, az ügyben történteket. Mint mondta, van egy koncepcionálisan szentesített, politikailag elfogadott, összefüggő, koherens, a köznevelési rendszert szabályozó anyag, amely ugyan még nem jogi normaszöveg, még lehetnek bizonyos pontatlanságok benne, de amelynek birtokában már meg is kezdték a jogi normába öntést - fogalmazott.

Hoffmann Rózsa szerint a közoktatási törvénytervezet tavaly nyilvánosságra hozott koncepciója óta nem voltak nagy változások, inkább csak bővítették a korábbi szöveget.

Ha kell, közbeavatkozik az állam


Az iskolák állami fenntartásba vétele nem oldja meg az anyagi problémákat - figyelmeztetett az államtitkár, hiszen egy köznevelési intézménynek a működtetése ugyanannyiba kerül, akárki a fenntartó.

Az állami fenntartás, pontosabban az állami felelősségvállalás növelése, az állam joggyakorlásának törvény általi biztosítása garantálja viszont azt, hogy minden gyerek egyformán magas színvonalú nevelésben-oktatásban részesüljön - hangsúlyozta Hoffmann Rózsa.

Ez eddig azért nem sikerült, mondta, mert az önkormányzatok dolga, felelőssége volt az oktatás, nem volt egységes állami, tartalmi irányítás, állami ellenőrzés. Mi több, a finanszírozás is nagyon esetlegessé vált, óriásiak lettek a különbségek az iskolarendszeren belül, ez pedig megengedhetetlen.

Megengedhetetlen az oktatási államtitkár szerint az is, hogy ma a fiatalok mintegy húsz százaléka szakmai végzettség nélkül, funkcionális analfabétaként lép ki az iskola falai közül.

Az állami fenntartás azzal segíti majd ennek a jelenségnek a megszüntetését, hogy garantálja a szükséges feltételeket, ellenőrzi, mi történik az iskolában, és szükség esetén közbeavatkozik. Ma erre nincsen lehetőség.

Az Aréna műsorát meghallgathatja itt!

Hanganyag: Hlavay Richárd

Címlapról ajánljuk

Bóka János új Fidesz-frakcióvezető: a Tisza Párt nem akarja, hogy 2030-ban az emberek szabadon dönthessenek

Készen állok a politikai közösségünk szolgálatára, vállalva, hogy megőrzöm az elmúlt 16 év eredményeit és képviselem értékeinket – jelentette ki megválasztása után kedden Bóka János, a Fidesz új frakcióvezetője egy tévéinterjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.07.22. szerda, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Itt a történelmi csúcs a magyar tőzsdén!

Itt a történelmi csúcs a magyar tőzsdén!

Ma is elsősorban az iráni fejleményekre figyelnek a befektetők világszerte, de más fejlemények is borzolják a kedélyeket: az amerikai kereskedelmi főképviselő újabb, több tucat országot érintő vámintézkedéseket helyezett kilátásba a Trump-adminisztráció részéről, ráadásul eközben meredeken emelkedik az olaj ára, mivel felerősödtek a közel-keleti ellátási kockázatok. Ázsiában felemás kereskedést láthattunk, Európában és Amerikában egyelőre pozitív a kép. A magyar tőzsde az OTP-nek köszönhetően felülteljesített; a társaság megállapodást írt alá a Luminor megvásárlásáról, amely a Balti régió harmadik legnagyobb bankcsoportja. Az OTP végül történelmi csúccsal zárta a napot

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×