Infostart.hu
eur:
355.49
usd:
306.01
bux:
130993.77
2026. május 28. csütörtök Csanád, Emil

Maróth: A trianoni döntésben érintett országok csak együtt érdekesek a világ számára

A Magyar Tudományos Akadémia alelnöke szerint a politikának arra kell törekednie, hogy ne rontsa el a jövőbeli jó viszonyt szomszédos országokkal. Maróth Miklós szerint a régió államainak előbb-utóbb be kell látniuk, hogy csak együtt érdekesek a világ számára.

Különböző identitások, ha felborulnak, akkor az államkoncepciók is felborulnak; a nemzetek és az egyes emberek előbb-utóbb megtalálják az egyensúlyt, a kérdés csak az, hogy mennyi fájdalom és tragédia árán - mondta az InfoRádiónak a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke a Koncepciók államról és nemzetről a Kárpát-medencében Trianon óta című konferencián.

Maróth Miklós szerint az egyensúlyvesztés Európában azért jött létre, mert az I. világháború után a térséggel kapcsolatban kevés információval és nem nagy empátiával rendelkező győztes hatalmak a beavatkozáskor nem vették figyelembe a térség korábbi történelmét és az ott élő népek akaratát.

Nem is a természetes ízületek mentén szedték szét Magyarországot: azzal az okkal darabolták fel, hogy soknemzetiségű állam, amelyet fel kell osztani és helyette nemzetállamokat létrehozni. Ennek eredményeként egyetlen ilyen országból sok hasonló jött létre - magyarázta az MTA alelnöke.

A trianoni békeszerződés jogi, politikai vagy bármilyen más szempontból is megváltoztathatatlan - hangsúlyozta Maróth Miklós, aki szerint a döntés az érintett országok számára egyaránt kül- és belpolitikai kérdés is.

Az MTA-alelnök szerint a bölcs politika célja a történtekkel kapcsolatban csak az lehet, hogy megpróbálja elősegíteni a jövőbeli jó viszonyt a szomszédos államokkal. A térség országainak ugyanis előbb-utóbb be kell látniuk, hogy csak együtt érdekesek a világ számára.

Hanganyag: Szépvölgyi istván

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Benyújtotta törvényjavaslatát a Tisza, széles körű juttatáscsökkentés jöhet

Az országgyűlési képviselői tiszteletdíjak, juttatások, támogatás, valamint az országgyűlési képviselőcsoportoknak járó költségvetési források jelentős csökkentését javasolja az Országgyűlésről szóló törvény módosításával a Tisza két képviselője.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×