Infostart.hu
eur:
361.5
usd:
310.96
bux:
131696.18
2026. május 16. szombat Botond, Mózes

Nézőpont Intézet: A pártoknak nem érdeke a kampányfinanszírozás átalakítása

A parlamenti pártoknak nem érdekük, hogy elfogadják a civilek kampányfinanszírozási javaslatait; ezt ki kell kényszeríteni a politikusokból - mondta az InfoRádiónak a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója.

A Freedom House és a Transparency International Magyarország már a tavaszi országgyűlési választáson bevezetné a kampányszámla intézményét és lerövidítené a kampányidőszakot. A civilek egy törvényjavaslatot is készítettek az MSZP és a Fidesz hasonló javaslatai közös elemeinek összevonásával. Ebben egyebek mellett az áll, hogy a választási kampányok során a jövőben ne egy-, hanem ötmillió forintot lehessen költeni jelöltenként.

Arra hívták fel a figyelmet, hogy kutatások szerint a megoldatlan párt- és kampányfinanszírozást tartják a hazai és a külföldi szervezetek a magyarországi korrupció legfőbb okának.

Álláspontjuk szerint felelőtlenség lenne a 2010-es választásoknak nekivágni a jelenlegi, a pártok számára betarthatatlan szabályozással, hiszen a pártok nem hivatalosan annak az összegnek körülbelül a tízszeresét költik a kampányra, mint amennyivel az Állami Számvevőszéknek szóló jelentésükben elszámolnak a választási időszak után.

A Nézőpont Intézet politikai elemzője elmondta: jelenleg a politikai klíma nem túl kedvező a javaslat elfogadásához. Mráz Ágoston Sámuel hozzátette: a kampányfinanszírozás módosításához kétharmados támogatottság kell.

Előfordulhat, hogy a civilek által javasolt nagy lépést nem lesz érdeke meghozni a pártoknak, kisebb lépéseket azonban tehetnek.

Hanganyag: Herczeg Zsolt

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mit jelent a tarvágás beltiltása a védett erdőkben? Megszólalt az Erdészeti Egyesület alelnöke

Mit jelent a tarvágás beltiltása a védett erdőkben? Megszólalt az Erdészeti Egyesület alelnöke

Gajdos László élő környezetért felelős miniszter egyik első intézkedéseként azonnali hatállyal betiltotta a tarvágást a védett erdőkben. Az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke szerint ez indokolt és végrehajtható döntés, Ripszám István szerint nem fog drasztikus változást okozni, de felhívta a figyelmet arra, hogy nem mindegy: egy védett területen őshonos vagy idegenhonos fafajok vannak.
inforadio
ARÉNA
2026.05.18. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Kormányalakítás: rendkívüli bejelentést tett Magyar Péter Orbán Viktorról

Kormányalakítás: rendkívüli bejelentést tett Magyar Péter Orbán Viktorról

Orbán Viktor 38,8 millió forint végkielégítésre lenne jogosult a jelenlegi törvények alapján, de nem fogja ezt megkapni - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök. A kormány felbontja a Krausz Ferenc Nobel-díjas kutató alapítványával kötött 261,7 milliárd forintos szerződést, és a már kifizetett 22 milliárd forint visszautalását is kezdeményezi. Közben a miniszterelnök bejelentette, hogy lebontják a Karmelita kolostort 2021 óta az emberektől elzáró kordont, a hétvégén pedig megnyitják a nyilvánosság előtt a Karmelita palotát és a korábbi propagandaminisztérium épületét is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×