Infostart.hu
eur:
383.71
usd:
328.14
bux:
123245.59
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince

Almunia: "Magyarországon le fogják győzni a válság okozta nehézségeket"

Magyarországon sikeresen le fogják gyűrni a válság okozta nehézségeket, a közfinanszírozás konszolidációja pedig sokat segít majd abban, hogy a magyar gazdaság megerősödjön - jelentette ki Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa a köztelevízióban vasárnap este.

A biztos a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorában azt mondta: Magyarországon az államháztartási hiány jelentősen csökkent az elmúlt 3 évben, ennek folytatódnia kell.

Bíznak abban, hogy 2009 végére az államháztartással kapcsolatban közösen megállapított célok tarthatóak lesznek - tette hozzá a pénzügyi biztos.

Joaquín Almunia emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank együttműködésében mintegy 20 milliárd euró összegű hitelkerethez jutott Magyarország.

Arra a kérdésre, reális veszély-e az államcsőd Magyarországon, a pénzügyi biztos úgy fogalmazott: "Nem kell találgatásokba bocsátkozni, hogy mikor lesz vége a krízisnek, egyszerűen csak meg kell oldanunk ezt a nehézséget".

Hozzátette: Magyarországnak vannak problémái, ahogyan más országoknak is, de ezeket nem szabad halmozni. A problémák egyébként súlyosak, de azokat lehet kezelni, és jelenleg ezt is teszik a magyar kormánnyal közösen. Joaquín Almunia meg van győződve arról, hogy a gondokkal sikeresen megbirkóznak.

Elmondta, hogy tárgyalt a magyar kormánnyal a közfinanszírozás kérdéséről, a kiadási és a bevételi oldalról egyaránt. Úgy vélte, hogy az államháztartás konszolidációja a beruházások számára is mozgásteret nyújt, ami - hangsúlyozta a biztos - nagyon fontos a magyar gazdaság számára.

Az Európai Unió tagállamai ma jelentős kihívásokkal néznek szembe, ezeket azonban most sokkal könnyebb helyzetből lehet kezelni, hiszen egység van az Európai Unión belül és megvannak a kezeléshez szükséges megfelelő eszközök - mondta a pénzügyi biztos. Példaként említette a kohéziós és strukturális alapokat és az Európai Beruházási Bankot. "Nem hiszem, hogy az Európai Unió kettészakadna, ez egy nonszensz" - jelentette ki Joaquín Almunia az erre vonatkozó kérdésre.

"Úgy gondolom, nem szabad elfogadnunk, hogy jelenleg olyan helyzet áll fenn, ami miatt kettészakadhat az Európai Unió, illetve hogy fenyeget az államcsőd. Komoly erőfeszítéseket teszünk és megvannak az erőforrások is, tehát biztos vagyok benne, hogy sikerülni fog" - tette hozzá a pénzügyi biztos.

A régiós devizák árfolyamának gyengülésével kapcsolatban a pénzügyi biztos azt mondta: a legjobb segítség a devizáknak, ha a pénzügyi piacot segítik abban, hogy az normálisan működhessen. Hozzátette: ha a piacok megfelelően értékelik a felelős gazdasági szereplők pozitív hozzáállását, nem lesz probléma a devizákkal. Véleménye szerint ez a legjobb üzenet.

A pénzügyi biztos megerősítette: nem változtatnak az euróövezetbe lépéshez szükséges feltételeken. Joaquín Almunia elismerte, hogy vannak olyan eurózóna-tagok, amelyek jelenleg nem teljesítik a kritériumokat, ez azonban nem jelenti azt, hogy az új belépőknek enyhébb feltételeket szabnának.

Joaquín Almunia szerint a jelenlegi gazdasági folyamatok következetes folytatásával Magyarország néhány éven belül olyan helyzetbe kerülhet, hogy bevezetheti az eurót.

Az eurózóna 2007 óta négy új taggal bővült: 2007-ben csatlakozott Szlovénia, 2008-ban Ciprus és Málta, Szlovákia pedig az idén. Jelenleg Dánia fontolgatja a csatlakozást - jegyezte meg a pénzügyi biztos.

Címlapról ajánljuk

Automatikus lesz a január havi rezsistop – Kormányinfó

Rendkívüli érdeklődés övezte a sajtótájékoztatón a rezsistopot, a lakosságnak nem lesz tennivalója az érvényesítéshez, de a végleges csomag kidolgozására a kormány kér még egy hetet. A Nemzeti Petícióra is több kérdés irányult, ugyanígy a Béketanács és Kapitány Istvánt tiszás szerepvállalása is nagy érdeklődést váltott ki.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
Trump szerint közel vagyunk a békéhez, fontos találkozók sora lesz ma – Percről percre az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Trump szerint közel vagyunk a békéhez, fontos találkozók sora lesz ma – Percről percre az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Vlagyimir Putyin közölte: hajlandó csatlakozni Donald Trump úgynevezett Béketanácsához, mi több, az állandó tagsághoz szükséges egymilliárd dollárt is befizetné a Kreml. Az orosz elnök arról is beszélt a moszkvai biztonsági tanács szerdai ülésén, hogy az Egyesült Államokban befagyasztott orosz kintlévőségeket Ukrajna újjáépítésére lehetne felhasználni egy békeegyezmény megkötése után. Putyin továbbá megerősítette: Steve Witkoff elnöki különmegbízott és Trump veje, Jared Kushner csütörtökön Moszkvába érkezik. Mindeközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a svájci Davosba tart, hogy a Világgazdasági Fórum helyszínén egyeztessen ma Trumppal. Szerdán Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács titkára tárgyalt Witkoff-fal és Kushnerrel. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×