eur:
385.35
usd:
355.05
bux:
67866.13
2024. május 21. kedd Konstantin

Lendvai Ildikó: 2011-től legyen főállású képviselőség

Az MSZP frakciója azt javasolja, hogy 2011. január 1-től a polgármesterek, a megyei közgyűlési elnökök, a főpolgármester és helyettesei ne lehessenek egyben parlamenti képviselők is - közölte Lendvai Ildikó, a képviselőcsoport vezetője a frakcióülés utáni sajtótájékoztatón. A Fidesz szerint felesleges és hiteltelen a szocialisták és Gyurcsány Ferenc közélet-kifehérítő csomagja úgy, hogy az MSZP a pénzügyminiszteri poszton tartja egy bizonyítottan adócsaló cég akkori ügyvezető-tulajdonosát.

"Elfogadtuk azt a szabályt, hogy 2010 végétől a polgármesterek, megyei közgyűlési elnökök és a főpolgármester, illetve polgármesteri jogosítvánnyal bíró helyettesei ne töltsenek be egyben parlamenti képviselői posztot" - mondta Lendvai Ildikó.

A szocialista politikus kitért arra: javasolják, hozzanak létre egy, az önkormányzati és települési érdekek képviseletével foglalkozó szervezetet, ami a kormány partnere lesz.

"Elfogadtunk egy olyan, a párt- és kampányfinanszírozásról szóló javaslatot, amely a pártok állami költségvetési támogatását megemeli, világossá teszi, de minden más kiskaput betöm" - közölte az MSZP frakcióvezetője.

Beszámolt arról is, hogy szándékaik szerint rövidítenék és olcsóbbá tennék a kampányt, a kampányidőszakban pedig tiltanák a kormány propagandatevékenységét és a kabinet tagjainak állami pénzen történő kampányolását.

Ugyancsak a párt- és kampányfinanszírozáshoz kötődik az a javaslat, mely szerint külön kampányszámlát hoznának létre a pártoknak, és csak olyan kifizetéseket tennének lehetővé, amelyek erről a számláról történnek az Állami Számvevőszék ellenőrzése alatt.

A civil szervezetek állami támogatását érintően Lendvai Ildikó ismertette: a frakciónak az a javaslata, hogy ne kapjanak állami támogatást politikai és kampánytevékenységet folytató civil szervezetek.

A pályázatok esetében - mint hozzátette - olyan összeférhetetlenségi szabályokat alkotnának, amelyek a fontos döntési pozícióban lévő közhivatalnokok részére vagyonosodási vizsgálatot szabnának meg.

A szocialista politikus a képviselői költségtérítéssel kapcsolatban úgy tájékoztatott, megszűnnek az elszámolatlan költségtérítések a képviselői javadalmazásokban, nem számla ellenében kifizetett költségtérítés nem lesz.

További részletekről szólva Göndör István frakcióvezető-helyettes azt mondta, a képviselők nettó jövedelme nem változik. Olyan megoldást alakítottunk ki, hogy helyreállítjuk az arányokat: az alapdíj a jelenlegi 220 ezer forintról változik, és ennek függvényében csökkennek a pótlékok, és nem lesz költségtérítés - tette hozzá.

A képviselők szállásköltségét szerződés és számla alapján fizetnék. Arra a kérdésre, hogy milyen arányban növekedhet a képviselői alapdíj, Göndör István azt a választ adta, ezt még végig kell gondolni.

"A konfliktus hajlandóság hiányában elmaradt" - jegyezte meg Lendvai Ildikó arra a kérdésre válaszolva, hogy a múlt hét keddihez hasonló összeütközés volt-e a frakció ülésén. A politikus hozzátette ugyanakkor, vita volt, hiszen alternatív javaslatokról döntöttek.

A Fidesz hitetlennek tartja a csomagot

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában úgy fogalmazott: "teljesen felesleges és hiteltelen a szocialisták és Gyurcsány Ferenc közélet-kifehérítő csomagja, valamint az ezzel foglalkozó frakcióülés úgy, hogy az MSZP a pénzügyminiszteri poszton tartja egy bizonyítottan adócsaló cég akkori ügyvezető-tulajdonosát".

Az ellenzéki párt közleménye szerint a kormányszóvivő és Veres János sem cáfolta az őt leleplező adatokat.

Szijjártó Péter úgy véli, a kormányszóvivő és Veres János magyarázkodása szánalmas.

Azt hazudják, hogy egy ügyvezető nem felelős az egyébként tulajdonában is álló cég ügyeiért. Így nehéz lesz kifehéríteni a közéletet és a gazdaságot - írta a szóvivő.

Gyurcsány Ferenc október 1-jén jelentette be a közélet megtisztítását célzó javaslatait. Hét pontból álló javaslata tartalmazza az új és szigorúbb párt- és kampányfinanszírozási törvény megalkotását, a pártok ifjúsági szervezetei felemás helyzetének megszüntetését.

Ezen túlmenően nem kapnának állami támogatást a pártpolitikában részt vevő civil szervezetek, szigorú összeférhetetlenségi törvényt alkotnának a pályázatok elbírálása esetében, a magasabb beosztású köztisztviselőknek kötelezővé tennék a vagyonosodási vizsgálatot, bevezetnék a főállású országgyűlési képviselőség intézményét, illetve átlátható és ellenőrizhető képviselői jövedelmek lennének.

Címlapról ajánljuk

A hajózási szakértő elmondta, miért nem érzékelhette a becsapódást a szállodahajó legénysége

A Magyar Hajózási Országos Szövetség szóvivője szerint a motorcsónak valószínűleg nagy sebességgel haladt, a szállodahajó legénysége pedig nem érzékelte az ütközést, amit alátámaszthat a két jármű tömege közötti különbség is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.22. szerda, 18:00
Vona Gábor
a Második Reformkor Párt elnöke és EP-lista vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×