Infostart.hu
eur:
351.72
usd:
306.65
bux:
137625.54
2026. június 21. vasárnap Alajos, Leila
Nyitókép: Facebook/Kapu Tibor

Tárva-nyitva a világ űrpiaca Kapu Tibor küldetése után egy magyar start-upnak

Sokat hallottunk mostanában a doziméterekről.

Úton van a Földre a Dragon, a fedélzetén Kapu Tiborral és három asztronauta társával. Az űrkapszula várhatóan kedd késő délután landolhat Kaliforniában, miután visszatért utasaival a Nemzetközi Űrállomásról. Rakterében a magyar kísérletek mintáit, valamint a küldetés egyik kulcseszközét, a magyar fejlesztésű RANDAM miniatürizált sugárdózismérőt is szállítja.

Mint a Hunor program és Kapu Tibor közösségi oldalán olvasható, az új generációs technika nemcsak a legénység egyes tagjainak egészségvédelmét szolgálta az űrhajósokat érő kozmikus sugárzás magas időfelbontású és pontos rögzítésével, de a környezeti paraméterek folyamatos mérésével számos magyar biológiai és anyagtechnológiai kutatáshoz ad elengedhetetlen adatokat (rázkódás, páratartalom, légösszetétel, hőmérséklet és mágneses tér). Mindezt egy gyufásskatulyányi eszköz méri, amelybe a csöppnyi hely ellenére a tartalékrendszerek és a jelfeldolgozó chipek is belefértek.

A Hunor küldetéssel tíz RANDAM egység került az űrállomásra és tér vissza rövidesen a Földre. Mint írják, a legmagasabb szabványok között is sikeres eszköz és fejlesztője, a 27G-Technology gödöllői start-up cég előtt nyitva áll az űripar világpiaca.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a spanyol példa is azt jelzi, nem mindenhol lehet profitálni a bevándorlásból

Elemző: a spanyol példa is azt jelzi, nem mindenhol lehet profitálni a bevándorlásból

2022 és 2024 között csaknem 15 millió külföldi állampolgár lépett be a dél-európai ország területére, de közülük csak 7 millióan telepedtek le ott. A Migrációkutató Intézet vezető elemzője az InfoRádióban elmondta: a spanyol bevándorlási mintázat egyik sajátossága, hogy a bevándorlók átlagéletkora számottevően magasabb, mint Európa más országaiban, ennek pedig érződik a hatása a munkaerőpiacon is. Dócza Edith Krisztina arról is beszélt, mi vár Magyarországra a migrációs paktum életbelépésével.

Horváth Péter: enyhül a létszámhiány, a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak

A Nemzeti Pedagógus Kar napokban újraválasztott elnöke szerint a tanárok ma már versenyképes fizetést kapnak, és ez érződik a létszámhiány enyhülésében is. Horváth Péter erről az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt, és kifejtette azt is, hogy az alapbérek 20 százalékát differenciált bérekre fordítanák.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×