Infostart.hu
eur:
384.97
usd:
331.89
bux:
122311.2
2026. január 17. szombat Antal, Antónia
Merkely Béla, a Semmelweis Egyetemen rektora beszél az ötezredik veseátültetést bejelentő sajtótájékoztatón a Semmelweis Egyetem Semmelweis Szalonjában 2020. február 24-én. A műtétet egy 52 éves férfin hajtották végre február 9-én, a páciens a műtét után tizenkét nappal hazamehetett.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Merkely Béla elmondta, mi lesz, ha Kapu Tibor visszatér

Szerinte Kapu Tibor űrutazása, az Axiom-4 küldetés Magyarország számára megnyithatja az utat a globális űrkutatási, tudományos megfigyelésekbe.

Kapu Tibor űrutazása, az Axiom-4 küldetés Magyarország számára megnyithatja az utat a globális űrkutatási, tudományos megfigyelésekbe. Erről Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora beszélt pénteken reggel az M1 televízióban.

Merkely Béla a műsorban kiemelte, hogy a magyar űrhajós részvételével most zajló misszió összesen hatvan különféle tudományos vizsgálatot fog elvégezni a következő két hétben, közülük 24-ért személyében felel Kapu Tibor, és másik hétben is részt vesz.

A magyar űrhajós a Semmelweis Egyetem tudományos kutatásait is elvégzi, így az űrutazás során fellépő vérnyomásingadozást és egyensúlyzavarokat is monitorozza.

"A mi kutatásunk a kezdettől fogva arra irányul, mi történik a mikrogravitációban, azaz a súlytalanság állapotában. Az emberi test, szív, keringés a Földre van tervezve, a világűrben minden megváltozik, ennek következtében átmenetileg adaptációs változások lépnek fel, amit hasznos figyelemmel kísérni, jó tudni, pontosan mivel is állunk szemben" - fejtette ki a professzor.

A rektor elmondta, hogy az űrhajós speciális okospólót visel, amely folyamatosan rögzíti a szívritmust (EKG), a légzést, a testhőmérsékletet, a mozgást és a szívfrekvencia-variabilitást, emellett 24 órás vérnyomásellenőrzés zajlik, és ultrahanggal követik a vér áramlását az erekben és a szívben.

"E vizsgálatok eredményeit telemetriásan le tudjuk hozni a Földre, és itt folyamatosan követjük az eseményeket. Űrorvosunk, Nagy Klaudia Vivien figyeli Kapu Tibor paramétereit, időnként konzultál vele, és tájékoztatást ad az aktuális egészségügyi helyzetről, adaptációról" - sorolta Merkely Béla.

Kitért arra, hogy Kapu Tibor egy nanoszálalapú szemészeti gyógyszerformuláció alkalmazását is teszteli a súlytalanság állapotában. Ezzel kapcsolatban Merkely Béla elmondta, hogy az űrben nagyon nehéz szemcseppet használni, ezért speciális hordozó molekulákra van szükség, amelyek tartalmazzák a gyógyszert, és a szemhéj alá helyezve, biztonságos adagolással juttathatók be a szembe.

Szólt arról, hogy a HUNOR Magyar Űrhajós Program egészségügyi hátterét a Semmelweis Egyetem mintegy húsz klinikája biztosítja a legszélesebb körben, tehát a felkészítésben a szívgyógyász mellett mások mellett ott volt a neurológus, a gasztroenterológus, az ortopédus, a szemész, a fül-orr gégész, a fogorvos is. Az általuk alkotott csapatot fogja össze Nagy Klaudia Vivien, aki az Európai Űrügynökség által akkreditált űrorvosként tevékenykedik a projektben.

"Amikor Kapu Tibor visszatér a Földre, az azt követő hetekben egy kisebb csapattal kiegészülve folytatódik a rehabilitáció, hiszen a mikrogravitációnak számos szervrendszert érintő hatása van, így jellegzetes adaptációs hatással van az izmokra, az ödémakészség miatt például a közellátás nehézsége is felmerül" - tette hozzá Merkely Béla.

Hangsúlyozta, hogy a magyar űrhajós nagyon jól felkészült, emellett kiváló fizikális és pszichológiai képességekkel rendelkezik, könnyedén hajtja majd végre az előírt feladatokat.

Címlapról ajánljuk

Újabb adag ónos eső jön, ipari hóval

Borult, párás, helyenként tartósan ködös idővel indult a péntek, több térségben pedig ónos eső és ónos szitálás is nehezítheti a közlekedést. Elsősorban az északi és keleti országrészben kell csúszós utakra számítani, miközben a nyugati megyékben sűrű, zúzmarás köd rontja a látási viszonyokat.
inforadio
ARÉNA
2026.01.19. hétfő, 18:00
Pletser Tamás
az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője
Borotvaélen táncol a Mercosur-egyezmény

Borotvaélen táncol a Mercosur-egyezmény

Az Európai Parlamentben még bizonytalan a huszonöt éve előkészített EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás sorsa, amelynek ratifikációját az agrárérdekek és a belpolitikai kockázatok miatt több tagállam és párt is nyíltan vagy burkoltan akadályozná. Miközben a dél-amerikai importtól tartó gazdák és kormányok a mezőgazdaság versenyhátrányától, az eltérő termelési szabályoktól és az árnyomástól félnek, a megállapodás elutasítása súlyos lehetőségektől fosztaná meg az európai – köztük a magyar – feldolgozóipart és szolgáltató szektort. A vita így valójában arról szól, hogy az EU rövid távú agrárfélelmeket vagy hosszabb távú ipari és kereskedelmi érdekeket tekint-e elsődlegesnek egy geopolitikailag is egyre bizonytalanabb világgazdasági környezetben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×