Infostart.hu
eur:
384.77
usd:
328.03
bux:
121282.66
2026. január 20. kedd Fábián, Sebestyén
Nyitókép: pixabay

Áttörés - Ettől nem barnul be a banán

A gyümölcsipar egy újabb mérföldkőhöz érkezett, ugyanis brit tudósok olyan banánt fejlesztettek ki, amely hámozás után akár 24 órán keresztül friss, sárga marad.

A gyümölcssaláták új korszakba léphetnek, köszönhetően egy brit biotechnológiai vállalatnak, amely kifejlesztette a banánt, amely hámozás után akár 24 órán keresztül friss marad. A norwichi székhelyű Tropic nevű cég kutatói ugyanis olyan genetikai módosítást hajtottak végre a gyümölcsön, amely gátolja a barnulásért felelős polifenol-oxidáz enzim termelődését, így az a hámozás és szeletelés után is hosszabb ideig sárga és friss marad, nem válik nyálkássá vagy pépessé – írja az Index.

A módosított banán ízben, illatban és állagban teljesen megegyezik a hagyományos változattal, csupán lassabban oxidálódik, így új lehetőségeket nyit a feldolgozott gyümölcsök piacán. Az alkalmazott eljárás eltér a hagyományos génmódosítástól, mivel nem adnak a növényhez idegen genetikai anyagot, hanem csupán az adott gyümölcs saját génjeit módosítják precíziós génszerkesztéssel.

A vállalat már engedélyt kapott a banán értékesítésére a Fülöp-szigeteken, Kolumbiában, Hondurasban, az Egyesült Államokban és Kanadában is, az első szállítmányok pedig már márciusban megérkeznek ezekbe az országokba.

A Tropic nemcsak a banán barnulásának lassításán dolgozik, hanem egy olyan változaton is, amely lassabban érik be, így tovább marad zöld. Jelenleg minden három tonna termesztett banánból csak egy kerül boltokba, a többit kidobják, mert idő előtt megromlik.

Címlapról ajánljuk
Formálódik Donald Trump béketanácsa – és az is, kik akarnak részt venni benne

Formálódik Donald Trump béketanácsa – és az is, kik akarnak részt venni benne

Az amerikai elnök 60 országot hívott meg a gázai béketanácsba, de állandó tagságot csak bizonyos feltételekkel lehet kapni. A kazah, az üzbég és a fehérorosz elnök mellett Orbán Viktor is üdvözölte a kezdeményezést, Oroszország, Lengyelország és Izrael még kivár, a francia államfő viszont egyértelműen közölte, hogy a jelenlegi feltételekkel nem csatlakoznak a testülethez.

40 százalékos ugrás – Szakértő a Mol történelmi lépéséről

Megállapodás született a Mol és az orosz Gazpromnyefty között a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő, többségi orosz tulajdonrész megvásárlásáról. Az üzlet jelentőségéről Hortay Olivért, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágvezetőjét kérdezük.
Olyan történt a Mol részvényével, amire már 2007 óta nem volt példa

Olyan történt a Mol részvényével, amire már 2007 óta nem volt példa

Elsősorban a Donald Trump által belengetett vámfenyegetések és a vonatkozó friss fejlemények befolyásolják ma a befektetői hangulatot. Ázsiában ma reggel felemás hangulat uralkodott, Európában pedig lejtőre kerültek a tőzsdék. A magyar tőzsdén elsősorban a Molra volt érdemes odafigyelni: az olajcég tegnap jelentette be hivatalosan, hogy a szerb NIS olajfinomító többségi tulajdonosa lesz. Jelenleg kisebb emelkedésben van a magyar vállalat árfolyama - ahogy az ilyen esetekben gyakori, már a spekulációt megvették a befektetők (buy the rumour), most pedig várnak a gigaügylet további részleteire. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×