eur:
400.35
usd:
372.97
bux:
92221.62
2025. március 26. szerda Emánuel
Nyitókép: Hajdúsági Múzeum

Arccal lefelé temettek el egy boszorkányt Hajdúböszörményben

A lelet vizsgálata közelebb vihet bennünket Magyarország történetének megismeréséhez.

A napokban boszorkánysírt találtak Hajdúböszörményben, a haon.hu egy régészt kérdezett a leletről.

A böszörmények a honfoglalókkal együtt érkeztek a Kárpát-medencébe - mondta a lapnak Bálint Marianna régész. Muzulmánok voltak, elsősorban kereskedelemmel és pénzváltással foglalkoztak. A történetírás úgy tudja, hogy ez a település, amely Hajdúböszörmény északi határában található, ez volt a böszörmények egyik észak-alföldi központja.

Előfordulhatott, hogy valaki a kezén vagy a lábán hat ujjal, illetve fogakkal született, de lehetett más, olyan testi jellegzetessége, ami miatt a társadalom kiközösítette őt – fogalmazott a szakember. Akkoriban egyszerűbb volt boszorkányként megbélyegezni ezeket az embereket.

A másik magyarázat, hogy jobban ismerték a gyógynövényeket, és valamilyen szinten értettek a különböző betegségek gyógyításához, amivel szintén kitűntek a társadalomból.

Az is előfordulhat, hogy ezt a tudást nem mindig a jó cél érdekében használták fel, és nem gyógyításra.

A most talált boszorkánysír esetében az antropológiai vizsgálat végén derül majd ki, milyen nemű volt az elhunyt, egyáltalán nem biztos, hogy nő volt. Az, hogy a múltban a boszorkányként titulált emberek mind nők voltak, csupán napjaink sztereotípiája – mondta a Hajdúsági Múzeum régésze.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: az oroszok a béketárgyalásokon mindig adnak egy icipicit, cserébe sokkal többet kérnek

Szakértő: az oroszok a béketárgyalásokon mindig adnak egy icipicit, cserébe sokkal többet kérnek

A Fehér Ház közleményt adott ki a kedden lezárt amerikai–ukrán tárgyalások után, az Egyesült Államok szerint Oroszország és Ukrajna hajlandó lenne leállítani a fekete-tengeri hadműveleteit. Oroszország azt közölte, hogy a fekete-tengeri megállapodás csak bizonyos szankciók feloldása után léphet életbe. Az InfoRádióban Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense segített tisztán látni a helyzetben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.27. csütörtök, 18:00
Gacsályi József
az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettese
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×