Infostart.hu
eur:
363.68
usd:
315.63
bux:
146846.75
2026. augusztus 3. hétfő Hermina

Mi a tengerszint-emelkedés legfőbb oka?

A gleccserolvadás volt a legfőbb oka a globális tengerszint-emelkedésnek az elmúlt évszázad során osztrák kutatók szerint.

Az Innsbrucki Egyetem szakemberei megállapították: 1902 és 2007 között nagyjából 20 centiméterrel növekedett a globális tengerszint, és ebből 11 centiméter az olvadó gleccserek számlájára írható. Eredményeik ismertetésekor a kutatók elmondták, hogy 2100-ig bezárólag a gleccserolvadás további 22 centiméterrel növelheti a tengerszintet.

A vízmelegedés hatására felduzzadó tengerek, az olvadó jégtakarók és a gáttal elzárt tavak, illetve föld alatti vízlelőhelyek változó vízkészletei ugyancsak hozzájárultak a tengerszint emelkedéshez - tették hozzá.

A kutatók a világ mintegy 300 ezer gleccserének numerikus modellezésével követték nyomon az egyes jégárak olvadását, majd több ezer helyszíni mérést végeztek a számadatok alátámasztására.

Címlapról ajánljuk
Siklós Gabriella: a hétvégéig sajnos biztosan nem emelkedik a Duna vízállása

Siklós Gabriella: a hétvégéig sajnos biztosan nem emelkedik a Duna vízállása

A Duna vízhozama csak az egyharmada a szokásosnak, Komárom alatt mindenhol megdőlt a valaha volt negatív vízállásrekord. Egyes helyeken vasárnap hullott némi csapadék, de ez érdemben nem változtatott a nagyon alacsony vízszinteken a Dunán – mondta el Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az InfoRádióban, hozzátéve: a következő pár napban sajnos nem várható eső a Duna vízgyűjtőjén. Hangsúlyozta: az osztrákok és a szlovákok nem tartanak vissza vizet, ez csak egy rémhír.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Tisza-kormány: még húzza a paksi atomerőmű utolsó blokkja, de az öt legkritikusabb nap következik

Tisza-kormány: még húzza a paksi atomerőmű utolsó blokkja, de az öt legkritikusabb nap következik

A Duna kritikusan alacsony vízállása miatt várhatóan teljesen leállhat a paksi atomerőmű, ami akár egy hónapig is eltarthat – erről Magyar Péter miniszterelnök tájékoztatta a nyilvánosságot vasárnap este. A kormány önkéntes fogyasztáskorlátozásra kérte a lakosságot és a nagy ipari fogyasztókat az energiaigény csökkentése érdekében. Az intézkedés egyelőre eredményes: Kapitány István gazdasági és energiaügyi miniszter szerint a hazai fogyasztás jóval a várt alatt alakul, több mint 300 nagyvállalat csatlakozott az önkéntes korlátozáshoz. A miniszterelnök közlése szerint kötelező energiafogyasztási korlátozás bevezetésére egyelőre nincs szükség. A délelőtt folyamán Magyar Péter miniszterelnök és a parlamenti frakciók vezetői a Sándor-palotába látogatnak, ahol az államfői feladatokat ideiglenesen ellátó Forsthoffer Ágnes kezdeményezésére közösen egyeztetnek a hazánkat sújtó energiaválságról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×