Infostart.hu
eur:
386.47
usd:
330.03
bux:
110405.74
2025. december 21. vasárnap Tamás
Nyitókép: Pexels.com

Találtak egy elveszettnek hitt, 80 éves, gyönyörű zongoraművet - mutatjuk

A mű hétfőn jelent meg lemezen, Fantasie Negre - The Piano Music of Florence Price címen.

Csaknem nyolcvan év után került elő Florence Price afrikai-amerikai zeneszerző egy elfeledett műve.

Price történelmet írt, amikor 1933-ban ő lett az első afrikai-amerikai nő, akinek szimfóniáját előadta egy nagy amerikai zenekar, a Chicagói Szimfonikusok. 1953-ban bekövetkezett halála után azonban munkássága a feledés homályába merült és műveinek jelentős részét elveszettnek hitték, mígnem 2009-ben rá nem bukkantak archívumára egykori chicagói nyaralójában - írja a BBC News.

Samantha Ege zenetudós az elmúlt két évet annak szentelte, hogy a ma már az Arkansasi Egyetemen őrzött archívumban kutatva rekonstruálja Price zongoraműveit, köztük a Fantasie Negre No 3 F-mollban című szerzeményt, amelyet a szakemberek befejezetlennek véltek.

Ege azonban talált néhány kéziratot, amely passzolt a mű meglévő részéhez és a sejtése beigazolódott, amikor zongorán lejátszotta az egész darabot.

A mű hétfőn jelent meg lemezen, Fantasie Negre - The Piano Music of Florence Price címen, néhány egyéb szerzeménnyel együtt, amelyeket Ege az archívumban talált.

Price archívumának felfedezése segített újra szélesebb közönséggel megismertetni a munkásságát és a BBC Radio 3 tavaly egy ötrészes dokumentumsorozatot is szentelt a történetének.

Ege szerint még számos olyan mű van Price repertoárjában, amely publikálásra vár és idén egy fesztivállal is megemlékeznek a zeneszerzőről.

Címlapról ajánljuk
A nyelviskoláknak van egy nyomós érve, miért kellene előbb kezdeni a második idegen nyelv tanulását

A nyelviskoláknak van egy nyomós érve, miért kellene előbb kezdeni a második idegen nyelv tanulását

A magyar lakosság nyelvtudása továbbra is az utolsók között van az Európai Unióban, pedig ma már az angol nyelv ismerete komoly előny a munkaerőpiacon – mondta az InfoRádióban a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke. Légrádi Tamás szerint a közoktatásban és a nyelviskolák világában is a kiváló nyelvtanár a legnagyobb érték, ezért arra kell törekedni, hogy minél többen legyenek idehaza.

Minden bizonytalan Vlagyimir Putyin körül, csak találgatnak a hírszerzők

Belső hírszerzési források és kormányzati tisztségviselők között nincs egyetértés Oroszország távlati katonai céljait illetően. Míg egyes jelentések szerint Vlagyimir Putyin továbbra is igényt tart egész Ukrajnára, addig a hírszerzési igazgató szerint Moszkva elkerülné a közvetlen konfliktust Európával.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.22. hétfő, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×