Infostart.hu
eur:
363.1
usd:
308.78
bux:
139459.59
2026. április 13. hétfő Ida

Elhunyt az E.T. forgatókönyvírója

Elhunyt daganatos betegség következtében szerdán Melissa Mathison, az E.T. forgatókönyvírója, Harrison Ford első felesége.

Mathison, akit 65 éves korában ért a halál, nővére tájékoztatása szerint neuroendokrin rákban szenvedett.

A Los Angelesben született Mathison olyan világhírű filmekben kezdte asszisztensi pályafutását, mint A keresztapa II. és az Apokalipszis most. A nagy áttörést az 1979-ben bemutatott Fekete Villám forgatókönyve hozta el számára.

Harrison Forddal 1976-ban ismerkedett meg az Apokalipszis most forgatásán, 1983-ban házasodtak össze, és több különköltözés után végül 2004-ben váltak el. Két gyermekük született: Georgia és Malcolm.

Több mint három évtizedre visszatekintő pályája során Melissa Mathison olyan producerekkel dolgozott együtt, mint Kathleen Kennedy és Frank Marshall, valamint olyan rendezőkkel, mint Frank Oz (Indián a szekrényben) és Martin Scorsese (Tibet végnapjai). A filmtörténet és a filmrajongók azonban leginkább az E.T. - A földönkívüli forgatókönyve miatt lehetnek hálásak neki. A Steven Spielberg rendezésében készült sci-fit 1982-ben mutatták be és minden idők egyik legnagyobb kasszasikere lett.

"Melissa szíve nemesen és szeretettel ragyogott, és olyan fényesen lángolt, mint az a szív, amelyet E.T. kapott tőle" - fogalmazott Spielberg méltatásában.

A film forgatókönyvéért Oscar-díjra jelölte az amerikai filmakadémia, de abban az évben a Gandhi szkriptje nyerte a díjat.

Mathison egy 1995-ben adott interjújában felidézte, hogy újságíró szülei és négy testvére körében olyan családban nőhetett fel, ahol a függetlenséget és az alkotó szellemet is ösztönözték. Politikatudományból szerzett diplomát a Kaliforniai Egyetemen Berkeleyben. Még egyetemi hallgató korában lett Francis Ford Coppola asszisztense, amikor a rendező A keresztapa II. című filmjén dolgozott.

Legutóbb Spielberg Roald Dahl-adaptációjának forgatókönyvét írta, a barátságos óriásról szóló, Szofi és a HABÓ című regény nyomán születő film jövőre lesz látható a mozikban.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség újból a Hold kapujában: itt a menetrend az Artemis küldetése után

Az emberiség újból a Hold kapujában: itt a menetrend az Artemis küldetése után

Hazatért a Földre az Artemis–2 legénysége, miután tíznapos űrutazásukon megkerülték a Holdat, öt évtized után először járt ember égi kísérőnknél. 2028-ban jöhet az „emberes” holdraszállás, a 2030-as években pedig az állandó Hold-bázis. A küldetés jelentőségéről Szabó Olivér Nortont, a Svábhegyi Csillagvizsgáló bemutató csillagásza beszélt az InfoRádióban.

Miniszterek veszítettek a választáson – hatalmas átalakulás az Országgyűlésben, kik jutottak be és kik estek ki?

Noha a végleges parlamenti névsorra még legalább szombatig várni kell – a jogerősre még tovább –, de abból fakadóan, hogy a Fidesz-KDNP képviselői mezőnye 135-ről várhatóan 55-re csökken, a távozó kormány pártjainak soraiból „korszakos” politikusok hiányoznak majd, hacsak nem lesznek a javukra tömeges visszalépések. A Tisza Párt részéről viszont valamennyi ismerős név parlamenti mandátumhoz juthat, akár az EP-ből vagy a Fővárosi Közgyűlésből is.
inforadio
ARÉNA
2026.04.14. kedd, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Kétharmaddal nyert a Tisza Párt - Így reagált az OTP, a 4iG, a Mol

Kétharmaddal nyert a Tisza Párt - Így reagált az OTP, a 4iG, a Mol

A Tisza Párt győzelmével ért véget a vasárnapi országgyűlési választás Magyarországon, ennek hatására pedig máris nagyobb erősödésben van a forint a vezető, illetve a régiós devizákkal szemben is. Az eseményeket követően azonban nem csak a devizapiacon, de a magyar tőzsdén is nagy mozgásokat láthattunk: a BUX történelmi csúcsra ugrott, csakúgy mint az OTP, a Mol, valamint a Richter részvénye is. Eközben viszont rendkívül erős eladói nyomás alá kerültek a NER-papírok: hatalmas mínuszban zárt többek között van a 4iG és az Opus is.  Eközben a nemzetközi befektetői hangulatra részben rányomta a bélyegét, hogy a hétvégén borultak az iráni béketervek, ennek következtében pedig ismét elszállt az olajár, és az európai piacok gyengélkedtek. Az USA-ban viszont emelkedést láttunk, miután Donald Trump arról beszélt, hogy Irán meg akar állapodni. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×