Infostart.hu
eur:
379.44
usd:
319.54
bux:
129447.89
2026. február 11. szerda Bertold, Marietta
Close-up of a young adult rolling a marijuana joint against a blurred background. Man placing desiccated marijuana leaves inside rolling paper.
Nyitókép: juanma hache/Getty Images

Mint a heroin – borús uniós jelentés érkezett

A korábbi évekhez képest mintegy háromszázzal többen, legkevesebb 7500-an haltak meg kábítószerhasználat miatt az Európai Unió tagországiban – közölte az Európai Unió új Kábítószer-ügynöksége (EUDA) közzétett idei éves jelentésében.

A lisszaboni székhelyű uniós hivatal jelentésében kiemelte, a kábítószerhasználat miatt bekövetkezett halálesetek száma főként a más anyagokkal kombinált szintetikus opioidok elterjedésének tudható be, amelyeknek a hatása – mint írták – nagyjából hasonló a heroinéhoz.

2009 óta összesen 88 új szintetikus opioid jelent meg az európai piacokon, valamint egyre nagyobb a hamisított gyógyszerek elérhetősége is. A jelentéstevők szerint aggodalomra ad okot, hogy a hamisított gyógyszertermékekhez a fogyasztók szélesebb köre, köztük a fiatalok is könnyebben hozzájutnak. A hamis gyógyszerek jelentős kockázatot jelentenek, túladagolásuk mérgezést vagy halált okozhat – jegyezték meg.

A táliboknak az ópiummák-termesztés afganisztáni betiltását célzó intézkedései ahhoz vezethetnek, hogy a szintetikus opioidok fogják betölteni a heroin európai elérhetőségének esetleges csökkenése miatt kialakuló kábítószerpiaci réseket.

Lehetséges azonban, hogy a terjesztők a kokaint és kábítószernek minősülő szintetikus katinon és katin hatóanyagú szereket használnak majd heroinpótlóként. Európának javítania kell az ilyen piaci változásokból eredő potenciális kihívások kezelését célzó felkészültségét - jelentették ki.

A jelentés szerint a becslések szerint 24 millió, 15–64 éves közötti európai felnőtt használt kannabiszt – Európa leggyakrabban fogyasztott tiltott kábítószerét – az elmúlt évben. A kannabiszgyanta átlagos tetrahidrokannabinol-szintje (THC) az elmúlt évtizedben megduplázódott, 2023-ra elérte a 23 százalékot, ami több mint kétszerese a kannabisznövényének (11 százalék) – közölték. Ezzel összefüggésben arra hívták fel a figyelmet, hogy

az illegális piacon kannabiszként értékesített egyes termékeket hamisíthatják, erős új szintetikus kannabinoidokkal helyettesítik azokat.

A kokainnal, Európa második leggyakrabban fogyasztott tiltott kábítószerével mintegy 4,6 millió európai felnőtt élt az elmúlt évben, aminek – mint kiemelték – a közegészségügyre gyakorolt negatív hatása egyre nagyobb aggodalomra ad okot. Az európai kórházak sürgősségi osztályainak feljegyzései szerint 2023-ban 35 ezer embert vettek nyilvántartásba kokainfogyasztással összefüggésben, szemben a 2022-es 31 500-zal.

A kokain elérhetőségének az elmúlt években tapasztalt folyamatos növekedése hatással van az uniós kokainhasználatra. Ezt bizonyítja, hogy a települési szennyvízben kimutatott kokainmaradványok az európai városok több mint felében emelkedtek - tájékoztattak.

A rendőrségi intézkedések során végzett lefoglalási adatok megerősítik, hogy

a kokain elérhetősége továbbra is magas Európában.

Az uniós tagállamok hatóságai immár hetedik egymást követő évben rekordmennyiségű kokaint foglaltak le: 2022-ben 323 tonnát, 2023-ban pedig 419 tonnát. 2023-ban ebből Belgiumban 123 tonnát, Spanyolországban 118 tonnát, Hollandiában 59 tonnát, Németországban 43 tonnát, Franciaországban 23 tonnát és Portugáliában 22 tonnát, ami – mint megjegyezték – kiemeli ezen országoknak az Európába irányuló kokaincsempészetben betöltött kulcsfontosságú szerepét.

Az európai kikötőkben történt lefoglalások rávilágítanak arra, hogy a kábítószerkereskedők továbbra is kihasználják a kereskedelmi ellátási láncokat - hívták fel a figyelmet. 2024-ben Spanyolország egy Ecuadorból származó szállítmányban 13 tonna, banánok közé rejtett kokainfogásról számolt be, ami az eddigi legnagyobb – közölték.

Az illegális kábítószerpiacon belüli verseny gerjeszti a kokainnal kapcsolatos bűnözést, beleértve a bandák közötti erőszakot és gyilkosságokat – hívta fel a figyelmet jelentésében Európai Unió Kábítószer-ügynöksége.

Címlapról ajánljuk
Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Madaras Norbert: a párizsi olimpia után azonnal aláírtam volna, hogy négy ezüstöt nyerünk a következő két évben

Nemhogy félig, hanem majdnem tele van a pohár – így értékelte a Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, hogy a férfi és a női válogatott is két-két döntőt játszott bő fél éven belül. A sportvezető az InfoRádióban azt mondta, a vesztes finálékból is sokat lehet tanulni, és a magyar játékosoknak motiváló erőnek kell lennie, hogy legközelebb bebizonyítsák, ők a legjobbak, és képesek döntőt nyerni.

„Kiiktatni” – drámai videót közölt a kormányülésről Orbán Viktor

Szijjártó Péter szerint a brüsszeli-kijevi együttműködésben a terv az, hogy Magyarországot mint akadályt kiiktassák. Ha ezt megteszik, azzal bármely tagországot kiiktathatják később a brüsszeli döntéshozatalból – állította a külgazdasági és külügyminiszter.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Visszatért a bizonytalanság a tőzsdékre

Szerdán az ázsiai tőzsdék mérsékelten emelkedtek, az ausztrál piac vezette az emelkedést főként vállalati gyorsjelentések által hajtott ralinak köszönhetően. Az európai részvénypiacok ma stagnálással nyitottak, majd délutánra vegyes kép alakult ki. Délután a vártnál sokkal erősebb munkaerőpiaci adatok érkeztek az USA-ból, amire kezdetben felpattantak a tőzsdék, viszont később elolvadt az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×