Infostart.hu
eur:
385.94
usd:
332.4
bux:
121616.46
2026. január 16. péntek Gusztáv
A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet által elhurcolt izraeli túszok azonnali elengedését követelik tüntetők a védelmi minisztérium épülete előtt Tel-Avivban 2024. december 17-én.
Nyitókép: MTI/AP/Ariel Schalit

Nagyot szólt egy Hamász-hír, de Izrael cáfol

A Hamász megnevezett 34 túszt, akiket a gázai tűzszünet esetén szabadon engednének. Izrael cáfolja, hogy megkapta volna a névsort.

Egy magas rangú Hamász-tisztviselő megosztotta a BBC-vel annak a 34 túsznak a nevét, akiket a palesztin terrorszervezet hajlandó lenne elengedni az Izraellel kötött esetleges tűzszüneti megállapodás első szakaszában. A brit közszolgálati műsorszolgáltató kiemelte, hogy egyelőre nem világos, hogy a megnevezett túszok közül hányan vannak még életben – számolt be a Telex.

A felsoroltak között tíz nő és tizenegy idősebb, 50 és 85 év közötti férfi túsz van, valamint kisgyerekek, akikről a Hamász korábban azt állította, hogy egy izraeli légicsapásban meghaltak. A listán több olyan túsz is szerepel, akik a Hamász szerint betegek.

Eközben az izraeli miniszterelnöki hivatal cáfolta azokat a híreket, amelyek szerint a Hamász túszlistát adott volna át Izraelnek. „Az elraboltaknak a médiában közzétett listáját nem a Hamász adta át Izraelnek, hanem eredetileg Izraelből adták át közvetítőknek már 2024 júliusában. Izrael a mai napig nem kapott megerősítést vagy kommentárt a Hamásztól a listán szereplő elraboltak státuszával kapcsolatban” – közölte a hivatal.

A BBC megjegyzi, hogy egyesek úgy értékelik, a Hamász a nevek közzétételével próbál nyomást gyakorolni az izraeli kormányra. Egy Hamász-tisztviselő a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy az izraeli túszok elengedéséről szóló megállapodás attól függ, hogy Izrael kivonul-e a Gázai övezetből, és hogy tartós lesz-e a tűzszünet.

Címlapról ajánljuk
Donald Trumpot lebeszélték az Irán elleni csapásról – legalábbis egy időre

Tudósítónktól
Donald Trumpot lebeszélték az Irán elleni csapásról – legalábbis egy időre

Egyes értesülések szerint az utolsó pillanatban beszélték le Donald Trumpot az Irán elleni csapásról, katonai források viszont arra utalnak, hogy az amerikai haderő a karibi missziója miatt nem rendelkezik elegendő eszközzel a Közel-Keleten. A Pentagon mindenesetre most repülőgép-hordozót indít a térségbe.

Orbán Viktor péntek reggel: nőni fog a nyomás, hogy magyar fiatalok menjenek katonaként Ukrajnába

A Kossuth rádióban kezdett a miniszterelnök. Szerinte a hópróbát kiállta az ország, a hidegben a fűtéshez használt fa hiánya miatt nem halhat meg senki. Szólt még az Ukrajna-támogatási csomagról: az ukrán tónus „bicskanyitogató”, Brüsszel pedig „kitapos és kiprésel mindenkiből minden pénzt”, ehhez Magyarországgal szembeni követeléslista is társul, aminek elutasítására irányul a Nemzeti Petíció – mondta.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Elfogyott a lendület a tőzsdéken, geopolitikai eseményekre figyel a piac

Elfogyott a lendület a tőzsdéken, geopolitikai eseményekre figyel a piac

Az elmúlt napokban a geopolitikai események vpltak a befektetők fókuszában, Grönland kérdése továbbra is a terítéken van, miután tegnap este európai katonák érkeztek a szigetre, Trump pedig továbbra sem állt el annak megszerzésétől. Pluszban zártak tegnap az amerikai tőzsdék, a chiprészvények nagyot mentek a tajvani TSMC chip bérgyártó vártnál jobb negyedéves eredményei után, de a tegnap jelentő bankrészvények (GS, MS) is 5 százalék körüli pluszban zártak. Az ázsiai tőzsdék szintén emelkedtek, részben annak is köszönhetően, hogy az USA kereskedelmi megállapodást jelentett be Tajvannal, amely vállalta, hogy az alacsonyabb vámok érdekében jelentős mértékű beruházást fog végrehajtani az Egyesült Államokban. Európában ezzel szemben gyengébb a hangulat, bár csak minimális az esés mértéke.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×