eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Egyetemisták bénítják meg sátraikkal a forgalmat az Államigazgatási és Önkormányzati Minisztérium épülete közelében Belgrádban 2023. december 29-én, a december 17-i előrehozott parlamenti, tartományi és önkormányzati választásokon szerintük elkövetett csalások ellen tiltakozva. A 24 órás útlezárásban  résztvevők a választási eredmények felülvizsgálatát követelik. Szerbiában a parlamenti, a tartományi és a belgrádi önkormányzati választást is a kormányzó Szerb Haladó Párt nyerte meg.
Nyitókép: MTI/AP/Darko Vojinovic

December óta "odafagytak" a tüntetők Belgrád utcáira – olvadás nem várható

Szerbiában az egyre erőteljesebb tüntetéseken már forgalmas utak kereszteződéseit zárták le, mert a demonstrálók sérelmezik a választások eredményét, amelyeken Aleksandar Vucic pártja szerezte meg a legtöbb szavazatot. Németh Ferencet, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértőjét kérdeztük.

Szerbiában december 18-án tartottak előre hozott parlamenti választásokat, illetve helyi választásokat, így Belgrádban is urnák elé járultak a szavazók. Az eredményeket a legnagyobb ellenzéki tömörülés, illetve több civil szervezet nem fogadja el, illetve nem tartja fairnek az eredményeket, azt, hogy a Szerb Haladó Párt győzött ismét az országban.

"Nem fogadják el az eredményeket, mert meglátásuk szerint több esetben is jelentős választási csalásra került sor, különösen a fővárosban, nem voltak biztosítottak a fair és szabad választásokhoz szükséges körülmények Szerbiában, ebből kifolyólag pedig az előre hozott választások óta szinte minden nap tüntetések vannak Belgrádban" – írta le a helyzetet az InfoRádióban Németh Ferenc, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértője. December 30-án került sor az eddigi legnagyobb tüntetésre.

Hogy a vádaknak lehet-e valós alapja, arról azt mondta, "valamennyi elképzelhető, hogy van", mert nem csak a helyi, hanem olyan nemzetközi szervezetek választási megfigyelői is, mint az EBESZ vagy az Európai Parlament megállapították, hogy történtek olyan események, amelyek arra engednek következtetni, hogy egy-két esetben különböző helyeken, különösen a fővárosban választási csalás történhetett.

A tüntetők célja most az, hogy a választásokat ismételjék meg, az akkor kialakult eredményeket pedig a központi választási iroda és az alkotmánybíróság is tekintse semmisnek.

A kormányzat a tiltakozásokra szűkszavúan reagál, de elítéli a felhozott ellenzéki vádakat, és bizonyos, meg nem nevezett nyugati köröket lát az események mögött, és arra is sor került, hogy a kormányzat párhuzamba állította a mostani tüntetéseket a 2010-es évek kijevi Majdan téri eseményeivel, egyfajta színes forradalmat emlegetve.

Németh Ferenc szerint biztosan maradnak a tüntetések, az eredményeket ugyanis nem fogják megsemmisíteni, az utcákon így maradnak az emberek vagy heti, vagy akár napi rendszerességgel

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Új közösségi oldalán keresztül betekintést nyerhetünk a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos mindennapjaiba. Palkovics László az InfoRádióban elmondta: az MI inkább a javunkra szolgál, és csak kevésbé erősíti a félelmet, de nagyon fontos a tudatos és erkölcsös használat, amelyet egy hamarosan felálló hatóság ellenőriz majd, és ha kell, közbeavatkozik.

Már nem szezonban, hanem négy évszakban gondolkoznak a Balatonnál

Minél több emberrel el kell hitetni, hogy az év bármelyik időszakában érdemes eltölteni egy-egy hétvégét a Balatonnál, és ha sikerül megváltoztatni azt a vélekedést, hogy a Balaton csak a fürdésre jó, akkor megnyerjük ezt a csatát – mondta az InfoRádióban a Balatoni Kör elnöke, Pach Gábor.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×